Sök artiklar
Nyhetsbrev
Tipsa Mobil
Mobil.se i mobilen
Lyssna på böcker i mobiltelefonen
2005-09-29 07:54
Böcker som köps och avlyssnas direkt i mobiltelefonen. Det är möjligt tack vare ett nytt javaprogram med namnet Bokilur. I menyerna väljer man till exempel en deckarnovell eller en språkkurs. Sedan spelas programmet upp i hörlurar eller handsfree.
Idag öppnar bokmässan i Göteborg, och en av nyheterna som kommer att visas upp är Bokilurs lösning för mobil avlyssning av böcker i telefoner.
Javaprogrammet Bokilur laddar ner boklistor och ljudböcker till mobiltelefonen. Programmets huvudmeny visar olika kategorier, som Barn, Business, Deckare, Humor, Personlig utveckling, Podradio och Språk.
Böckerna strömmas ner till mobiltelefonens mediaspelare. Däremot sparas de i nuläget inte på telefonen, eftersom det bara är ett fåtal telefoner som stödjer möjligheten att spara stora filer via javaprogram.
- Men inom en månad ska man kunna spara böckerna om man har en telefon som stödjer det, säger Jonas Tellander.
Sony Ericssons nya mobiler K750 och W800 stödjer möjligheten att spara stora ljudfiler via Bokilur, liksom många Nokiatelefoner.
Redan idag har lyssningen via Bokilurs program en smart uppspelning som hela tiden kommer ihåg var i boken du befinner dig. Om det ringer så kan du återgå till lyssning på boken till precis där du var efter samtalet. Och om du kommer fram till jobbet och stänger Bokilur så öppnas boken på samma plats när du startar programmet igen efter jobbet.
Om du ändå skulle ha tappat bort dig ur en bok kan du välja att starta lyssningen vid en viss tidpunkt för uppläsningen av boken, till exempel efter 25 minuter och 33 sekunder.
Det går att provlyssna gratis på böckerna, men för att köpa till exempel en deckarnovell med en timmes högläsning i mobilens hörsnäckor får du betala 50 kronor till Bokilur. Det går också att köpa paket, till exempel 10 böcker för 350 kronor.
Pengarna kan betalas via mobilräkningen för den som har Tele2, Telia eller Vodafone som operatör. Det går också bra att betala via kreditkort, så även Tre-kunder kan använda Bokilur.
- Prisnivån kommer att vara kvar i den här nivån det närmaste året som jag ser det. När vi går över till fullängdsromaner blir priserna annorlunda, med ett paketpris för hela romaner, säger Jonas Tellander.
Utöver priserna för boken så blir det en kostnad för datatrafiken. En timmes lyssnande tar upp 3,5 megabyte, och priserna för datatrafik ligger på mellan 10 och 20 kronor per megabyte - för dem som inte har datapaket eller fri data i sitt abonnemang.
- De som redan har datapaket för exempelvis e-post kan tycka att det här är ett bra sätt att använda sina megabyte, hoppas Jonas Tellander.
Om Bokilur skulle funnits i mobiloperatörernas portaler så skulle dock datatrafiken kunna vara gratis, och det enda priset som betalas skulle vara för boken.
- Vi har inte diskuterat med operatörerna ännu, men förhoppningen och förväntningen är att vissa av dem är intresserade, säger Jonas Tellander.
I Mobils oktobernummer, som kommer ut i slutet av nästa vecka, kommer vi att ha med en artikel om att lyssna och läsa böcker i mobiltelefonen. Där beskriver vi steg för steg hur du kommer igång med mp3-böcker och klassiska e-boksprogram.
Av: Linus Brohult
Intresserad av andra prylar? Läs mer på www.prylportalen.se
| Kommentarer | Skriv kommentar | |
|
||
| Fler artiklar | ||||||||||||||||||||
|

Använd mobiltelefonen som webbkamera
Igår, 15:25 Med hjälp av bluetooth och rätt applikationer kan du enkelt använda din mobiltelefons kamera som trådlös webbkamera för din PC.
Läs vidare om » Använd mobiltelefonen som webbkamera
Fodral för sportlovet
Igår, 13:18 Vi listar 7 sätt att skydda mobilen – oavsett om resan går till skidbacken eller till värme och sol.
Läs vidare om » Fodral för sportlovet
Stora nätproblem sedan midnatt
Igår, 11:26 Tre dras just nu i Stockholm med stora problem i sitt mobilnät. Det var en uppgradering av nätet som gick fel och nu drabbar användare i stora delar av Stockholm.
Läs vidare om » Stora nätproblem sedan midnattProgram hittar problem i din Nokia-mobil

Så kollar du att ringsignalen funkar
Igår, 10:49 I Betalabs testar Nokia nya program för sina telefoner. Det senaste låter dig testa din telefon för att hitta problem. Allt från ringsignal till nätkontakt och laddning kan kontrolleras.
Läs vidare om » Så kollar du att ringsignalen funkarMotorola Milestone

Milestone: Motorolas comeback
Igår, 10:43 Motorola har återvänt till mobilmarknaden – och det med Androidmobilen med det hittills coolaste namnet - Droid. I Europa säljs den som Milestone. Mobil har fått tag på ett exemplar.
Läs vidare om » Milestone: Motorolas comeback
Mobil webbläsare får stöd för widgets
Igår, 10:05 Bolt Browser är namnet på en webbläsare från Bitstream Inc. I nästa version kommer programmet ha fullt stöd för webbaserade applikationer - så kallade widgets.
Läs vidare om » Mobil webbläsare får stöd för widgets
Apple den stora vinnaren i 2009 års avslut
Igår, 09:24 Efter att 10 olika mobiltillverkare har rapporterat för 2009 års sista kvartal står det klart, efter Mobils genomgång, att Apple är den solklara vinnaren i branschen.
Läs vidare om » Apple den stora vinnaren i 2009 års avslut
Japansk operatör visar upp 4g-mobil
Igår, 07:44 Den japanska operatören NTT Docomo ska visa upp en prototyp av världens första 4g-telefon under Mobile World-mässan nästa vecka.
Läs vidare om » Japansk operatör visar upp 4g-mobil
Webb-tv: Google Nexus One
5 februari 2010 Nexus One är den första mobiltelefonen från Google. Vi har provat en ruggigt bra pekskärmstelefon, som redan retat upp Apple.
Läs vidare om » Webb-tv: Google Nexus OneAcer Liquid S100

Acer Liquid S100: Surfmobil med stil
5 februari 2010 S100 är Acers första mobil på den svenska marknaden och den skiljer sig från tidigare Android-modeller både genom en större skärm och en annorlunda design.
Läs vidare om » Acer Liquid S100: Surfmobil med stil
SVT Play i Iphone den 11 februari
5 februari 2010 Lanseringen av SVT Play i Iphone har dragit ut på tiden, främst av tekniska orsaker, men nu finns ett lanseringsdatum. Nu på torsdag finns appen redo för nedladdning och redan idag kan de flesta andra mobiler visa programutbudet.
Läs vidare om » SVT Play i Iphone den 11 februari
Här är nyheterna i Windows Mobile 6.5.3
5 februari 2010 I väntan på Windows Mobile 7 släpper Microsoft nu en uppgradering till Windows Mobile 6.5.
Läs vidare om » Här är nyheterna i Windows Mobile 6.5.3Prylpatrullen
Android
Iphone 3G S
Senaste inläggen
Senaste chattarna
Webb-tv
mobilen INQ1
Recensioner från
![]() | ||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||
| Fler recensioner |
Hett just nu
Fotboll
Välbekant
Fullmatad
Svalt surfande
Fingervänliga
Epost i fokus
Sammankopplad
Nokia
Sony Ericsson
Barnmobiler
Nokia N97
Mobilkameraskola
Nokia N85
Kamera
SE C905
Motorola ZN5
SE C905
Webb-tv
Samsung
Tema: Nokia 5800
Dagliga nyheter
Webb-TV: HTC Touch Pro
NYHET
Mobil.se via RSS
Miljöbov eller hjälte?
101 mobila sajter


(5 st)



