Sök artiklar
Nyhetsbrev
Tipsa Mobil
Mobil.se i mobilen
Service - var god dröj
2009-11-09 12:24
Oftast går det fort och är gratis. Men ibland tar det en evighet eller kostar en rejäl slant. Mobil har kartlagt vad du kan förvänta dig och vad du kan kräva när telefonen ska in på service.
| Garanti |
|
Enligt konsumentköplagen anses fel som visar sig inom sex månader efter det att varan levererades vara ursprungliga. Utgångspunkten är att säljaren ansvarar för sådana fel. Säger säljaren att det inte handlar om ett ursprungsfel måste säljaren bevisa detta. Denna lagstadgade garanti kan inte förhandlas bort Utöver detta har man i branschen kommit överens om att som standard att ge ett års garanti. Det andra halvåret är alltså frivilligt, men de flesta återförsäljare och tillverkare erbjuder detta. Även under detta halvår ligger bevisbördan på säljaren om den säger att det inte handlar om ett ursprungsfel. Slutligen finns en treårsgräns, det är den yttersta tidsgränsen där du som kund kan hävda ursprungsfel på din produkt. Under de två åren efter att garantitiden gått ut är det upp till dig som kund att bevisa att felet varit ursprungligt och inte är orsakat av dig. Källa: Allmänna reklamationsnämnden |
| Tips inför service |
|
Innan du skickar iväg telefonen finns några saker att tänka på. Börja med att ta en back-up på det du vill ha kvar i telefonen. - Gör en total återställning av telefonen. - Testa att installera om programvaran i telefonen. Det kan bota många problem. - Testa telefonen med annat batteri och annan laddare om det är problem med laddning. - Testa telefonen med annat simkort och annat minneskort. Gamla simkort kan ge problem, likaså trasiga eller för stora minneskort. Fungerar det fortfarande inte och du ska skicka iväg telefonen ska du se till att beskriva felet så noggrant som möjligt, båda vad som händer och när det sker. Då blir det lättare för serviceverkstaden att hitta felet. Se även till att skicka med tillbehör och kvitto så att du slipper sitta och komplettera ditt ärende. |
| Försäkring |
|
De flesta återförsäljare erbjuder tilläggsförsäkringar när du köper en ny telefon. Ofta sker det i samarbete med olika föräkringsbolag och de återförsäljare som inte har en egen försäkring hänvisar ofta till något bolag. Fördelen med en försäkring är att du förutom garantiskyddet får telefonen lagad om du orsakar skador på den själv, vanliga handhavandefel är skadade displayer och vätskeskador. Innan du tecknar en försäkring ska du kontrollera vilket skydd du har genom din hemförsäkring och vad självrisken. Tilläggsförsäkringarna du tecknar till telefonen kostar beroende på telefonens värde mellan ca 800 och 2 000 kronor inklusive självrisk. PRISEXEMPEL FÖRSÄKRING SONY ERICSSON W995 Företag Pris försäkring Självrisk Onoff 1099 kronor 195 kronor Elgiganten 999 kronor 295 kronor Expert 683 kronor 400 kronor vid fukt, 200 övriga fel Phonehouse 1 496 kronor 500 kronor Tre 1 068 kronor 500 kronor Telenor 708 kronor 600 kronor PRISEXEMPEL REPARATION ANOVO (auktoriserad verkstad, bibehållen garanti) Alla modeller utom displaybyte 775 kronor Alla modeller displaybyte 1 550 kronor PRISEXEMPEL REPARATION MUMIEN.SE (icke auktoriserad verkstad, garantin bryts) Displaybyte Sony Ericsson W995 699 kronor Nytt skal nyare Nokia eller Sony Ericsson 249 kronor |
| Fukt i telefonen |
|
Flera tillverkare förser sina telefoner med indikatorer som visar om telefonen utsatts för fukt. Det kan vara allt från kondens till att den tappats i vatten. Om telefonen är fuktskadad gäller inte garantin. Om du inte anser att din telefon är fuktskadad kan du vända dig till Allmänna reklamationsnämnden som kan granska ditt ärende. Men de använder serviceverkstadens utlåtande, i många fall Anovo, när de ska bedöma om telefonen är fuktskadad. Nämnden kräver att fuktskadan är väl dokumenterad från verkstaden, i bild och text, för att de ska döma till verkstadens fördel. Tittar man på beslut från nämnden ser man också att i de allra flesta fall får kunden inte rätt när man bestrider en fuktskada. |
Plötsligt vill den inte längre, den startar om sig och tar inte laddning som den ska. Du får plocka fram den urgamla sunkluren från 2007 som ersättning medan du desperat ringer till kundtjänsten för att få reda på vart du ska skicka din nya, trasiga telefon. Den landar förmodligen på lastkajen hos Anovo några dagar senare. Omkring 3 500 telefoner gör den resan varje dag i vårt avlånga land. En solig augustiförmiddag står jag på denna lastkaj och ser postbackarna med telefoner packas upp som i en tomteverkstad.
Anledning till att jag tagit mig hit är att min egen Sony Ericsson W890 befann sig på service i två månader tidigare i år. Jag fick aldrig någon vettig förklaring till vad det var som dröjde men något hade gått snett. Jag orkade inte bråka med återförsäljaren utan var glad att till slut få tillbaks telefonen. Kanske skulle jag inte ha gett mig så lätt, men vi återkommer till det lite senare.
Vanliga fel
Anovo är störst på service av mobiltelefoner i Sverige, de flesta leverantörer och återförsäljare har avtal med dem. Så jag åkte till deras verkstad i Nacka och träffade Roger Engström, affärsområdeschef för telekom på Anovo, och följde en telefons väg från trasig till reparerad. Roger Engström berättar att de har omkring en miljon serviceärende per år i sina två verkstäder, vissa telefoner kommer in flera gånger, men det handlar i runda slängar om 800 000 telefoner per år. Runt 85 procent av dessa har fel som täcks av tillverkarnas garantier, säger Roger.
Vanliga fel som kan gå på garantin är att det är dålig mottagning, att telefonen stänger av sig eller att det är glapp i laddaren. I många fall kan det räcka med att lägga in den senaste programvaran för att telefonen ska fungera felfritt igen. Roger uppskattar att omkring 15 procent av ärendena är sådana enkla fel. Att uppdatera din telefon kan i många fall alltså bespara dig besväret med att vara utan telefon.
Man kan ju fråga sig varför 800 000 telefoner går sönder varje år, jämfört med siffran för antalet sålda telefoner som ligger på drygt tre miljoner tycker jag att det låter mycket.
En av förklaringarna som de flesta jag talar med återkommer till är att vi inte är tillräckligt rädda om våra telefoner. Vi använder dem i regn, när vi kliver ur duschen och på andra platser där ingen elektronik trivs. Vi har dem med oss överallt och de slits väldigt hårt. Tillverkarna hänvisar gärna till sina tåliga modeller för dig som vet att du kräver lite mer av telefonen, men det handlar bara om en handfull modeller, ofta med begränsade funktioner. Tillverkarna säger också att de ständigt arbetar för att förbättra hållbarheten i telefonerna.
En som säger tvärt om är Stefan Olgarsson på företaget Mumien som jobbar med att laga telefoner. Han menar på att vinstmarginalen på en nysåld telefon är så dålig att tillverkarna ser till att skapa en lönsam eftermarknad för reservdelar.
- Jag tror att de är byggda för att gå sönder lätt. Telefonerna tillverkas så att exempelvis ett displaybyte, som inte går på garantin, är extremt lätt att göra. Då får man bra marginaler på reparationer, säger han.
Lånetelefon
Men även om du skickar iväg telefonen på service behöver det inte betyda att du måste vara utan telefon under tiden. Samtliga operatörer säger att de erbjuder lånetelefoner även om de reserverar sig med att de kan ta slut. Men operatörerna vill förstås inte att du ska vara utan en telefon, utan att du ska kunna ringa med deras abonnemang hela tiden. Du får räkna med att du kan få ett annat märke och en enklare telefon än din egen. Bland återförsäljarna varierar det lite med lånetelefoner, även om de flesta säger att de erbjuder en ersättningstelefon i mån av tillgång. Så tipset är att stå på dig om du verkligen behöver låna en telefon.
Vad är fel?
Den stora frågan för dig som kund är om skadan går på garantin eller inte. För att den ska göra det måste det vara ett ursprungsfel, alltså inte en skada som du själv tillfogat telefonen. När telefonen lämnar lastkajen hos Anovo hamnar den på registreringen. Där sitter ett gäng framför datorer och lägger in telefonerna i systemet, kolla att allt finns med samt lägger in de felbeskrivningar som du eller butiken där du lämnade telefonen har skickat med.
Ju bättre beskrivning desto lättare är det för servicepersonalen att upprepa felet. Beskriv alltså när problemet uppstår, vad som är fel och vad du gjort för att åtgärda det. Om du känner på dig att det är du som orsakat felet, till exempel genom att krossa displayen eller ta ett dopp med telefonen, är det inte så stor idé att skicka in telefonen på garantiservice. Ingen tillverkare kommer att gratis reparera en telefon där du krossat skärmen mot en bordskant eller dränkt den i toaletten.
Försäkring
Vill du skydda dig mot sådana skador får du teckna en separat försäkring när du köper telefonen. Både operatörer och återförsäljare erbjuder olika former av försäkringar, eller trygghetserbjudanden som de ofta kallas. Det innebär att du köper skydd mot krossade displayer, doppade telefoner och andra vardagsolyckor som telefonerna dagligen råkar ut för. De flesta skyddar mot olyckshändelser, men inte mot stöld eller förlust, även om vissa försäkringar inkluderar även detta. En snabb kontroll av försäkringsvillkor på nätet visar att priserna för ett års försäkring inklusive självrisk ligger på mellan 800 och 2 000 kronor beroende på vad telefonen kostar.
- Konsumentverket brukar inte rekommendera tilläggsförsäkringar med tanke på det goda skyddet kunden har genom garantin, men just i fallet mobiltelefoner kan det vara motiverat, säger Torsten Palm på Allmänna reklamationsnämnden.
- Är du en hemmakatt och väldigt rädd om dina grejer behöver du det kanske inte. Men lever du ett aktivt liv kan det vara en bra idé med tanke på fuktskador och trasiga skärmar, säger han.
Du får helt enkelt göra ett överslag utifrån din personlighetstyp. Går du till en verkstad och låter dem laga exempelvis en display kostar det i runda slängar mellan 800 och 1 500 kronor, ungefär lika mycket som en försäkring beroende på vilken verkstad du väljer. En vätskeskada är det däremot värre med.
Fukt i telefonen
På nätet hittar man många berättelser om personer som skickat sin telefon på service och fått tillbaka den med kommentaren att den är vätskeskadad och att den inte kommer att lagas. Det kan handla om fel som inte har med vätskeskadan att göra och det är helt klart irriterande för kunden att inte få telefonen lagad samt tvingas betala några hundralappar för att ens få tillbaks telefonen. Detta har lett till att många tror att serviceverkstaden hävdar vätskeskada bara för att slippa att laga telefonen. Men så är det inte enligt Roger Engström på Anovo.
- För oss är vätskeskada en dålig affär, eftersom det inte går på garantin får vi ingen ersättning från tillverkaren för undersökningen. Vi tjänar alltså inga pengar på en vätskeskada, säger han.
Anledningen till att Anovo inte reparerar vätskeskadade telefoner är att de inte kan lämna någon garanti på att telefonen verkligen kommer att fungera.
- Vätskan kryper in i kretskort och komponenter och skadar dem. Vi avråder helt enkelt från att laga eftersom telefonen med största sannolikhet kommer att lägga av igen, kanske i morgon, kanske om ett halvår, säger Roger Engström på Anovo.
I verkstaden
Jag tar på mig ett anti-statband under skorna och en vit rock. Efter att ha testat mig i en apparat och konstaterat att jag är jordad får jag kliva in i Anovos verkstad. Här lagas telefoner på löpande band av unga män i likadana vita rockar.
För att pressa tiden på reparationerna är teknikerna specialiserade på märken och i vissa fall på modeller. Kravet från flera tillverkare och återförsäljare är att servicen inte ska ta mer än tre dagar. Roger Engström säger att man klarar mellan 80 och 90 procent av reparationerna inom den gränsen.
De kan laga i princip alla fel i sin verkstad och är det ett fel som inte går att åtgärda skickas det ut en ersättningstelefon till kunden.
Men i vissa fall tar det längre tid, och Roger säger att det oftast beror på att man inte får reservdelar eller ersättningstelefoner från tillverkaren. Själva reparationen tar aldrig flera veckor, utan när det tar lång tid beror det oftast på att komponenter saknas. Både Nokia och Sony Ericsson har egna distributionskanaler för reservdelar och båda tillverkarna berättar att det händer att det blir brist på delar ibland.
Om det drar ut på tiden
Enligt Konsumentköplagen ska reparationen ske inom rimlig tid. Enligt Torsten Palm på Allmänna reklamationsnämnden ska du inte behöva vänta mer än två till tre veckor. Tar det mer tid kan du kräva ersättning från återförsäljaren. Han tycker att du alltid ska kräva en lånetelefon och om reparationen drar ut på tiden kan du kräva prisavdrag eller skadestånd.
Känner du att du inte får gehör för dina krav från serviceverkstaden eller din återförsäljare kan du alltid vända dig direkt till tillverkaren. Både Sony Ericsson, Nokia och Samsung säger till Mobil att de tycker att man ska kontakta deras respektive kundtjänster om man inte är nöjd med servicen.
- Är det inte möjligt att kunden har sin telefon tillbaka inom tio arbetsdagar så är vår policy att skicka ut en ny telefon, säger Andreas Lundin, produktmarknadschef för Nokia Skandinavien.
Jag hänger av mig rocken och rycker loss anti-statbandet på väg ut från Anovo. Det är lätt för tillverkarna att ge löften som låter bra. Tre dagar på service och ett par dagar med posten, säger de flesta att det ska ta. Och i drygt 80 procent av fallen är det så. Men eftersom antalet serviceärenden bara hos Anovo är närmare miljonen och det därutöver finns flera mindre verkstäder så handlar det om tiotusentals telefoner som det tar mycket längre tid att fixa.
Ringer du för att kolla hur det går får du ofta inte veta så mycket från kundtjänsten. Verkstäderna kan ofta inte säga när reservdelar eller utbytesenheter kommer eftersom de sällan får veta det från tillverkaren. I teorin ska det ta tre dagar. I verkligheten kan det ta betydligt längre tid än så.
Av: Max Carlgren
Tipsa en vän!
Få hetaste Mobil-nyheterna som SMS!
| Kommentarer | Skriv kommentar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Intresserad av andra prylar? Läs mer på www.prylportalen.se
| Fler artiklar | ||||||||||||||||||||
|
Synca din mac med google
[Idag, 09:31]
Att koppla ihop ny telefon med en Appledator kan vara näst intill omöjligt. Då kan det vara lättare att synka allt mot Googles moln av webbtjänster.
Använd mobiltelefonen som webbkamera
[Igår, 15:25]
Med hjälp av bluetooth och rätt applikationer kan du enkelt använda din mobiltelefons kamera som trådlös webbkamera för din PC.
(2 kommentarer)
Test: Mjukvara omvandlar din mobiltelefon till Internet-router
[1 februari 2010]
Dela på mobilbredbandet? Vi har testat två mobilapplikationer som gör att du kan använda din w-lanutrustade mobiltelefon som Internet-router.
(2 kommentarer)
Augmented reality - bättre än på riktigt
[28 januari 2010]
Alla historier blir bättre om man kryddar dem lite. Likadant är det med verkligheten. Och det perfekta verktyget ligger redan i din byxficka.
Gps - så funkar det
[27 januari 2010]
Det handlar inte bara om satellitkontakt när du ska navigera med mobilen. Vi reder ut begreppen i gps-djunglen.
(4 kommentarer)
Miljömobiler eller miljövänliga tillverkare?
[26 januari 2010]
Nu finns det särskilda miljömobiler att köpa, men är dessa telefoner bara miljöalibin för att tillverkarna ska slippa anpassa produktionen av övriga telefoner? Faktiskt inte. Mobil förklarar varför.
(3 kommentarer)
Fickvänlig reseguide
[27 december 2009]
En helg i Berlin med bara mobiltelefonen som guidebok. Går det? Med lägre kostnader för datatrafik inom EU kan det vara överkomligt och är ett kul sätt att upptäcka en stad. Och potentialen är enorm den dag programmerarna arbetar bort applikationernas barnsjukdomar.
(2 kommentarer)


Fem ljudsystem för iPod testade

Jovisst, det finns andra mediaspelare än ipod. Men inget annat fabrikat har tillnärmelsevis så många olika tillbehör att välja mellan vilket ställer iPod-ägare i en gynnad position. Vi har utvärderat 5 lösningar från Logitech och JVC som befriar podden från lurarna och låter alla ta del av musiken. Läs mer
Råformatet ger Fotografen råkoll

Fler inställningsmöjligheter i efterhand och högre bildkvalitet än med jpg har gjort råformatet populärt. Vi har testat 5 program för råkonvertering. Läs merKonsten att plåga en telefon
[2 december 2009]
Saltad, strålad, tappad och djupfryst. Sedan till återvinningen. I Nokias testlabb i Köpenhamn skickar man tusentals telefoner till återvinningen varje år.
(10 kommentarer)
Spara dina meddelanden
[30 november 2009]
Mobilskolan tipsar om programmen och tjänsterna som tar backup på dina sms och mms.
Kolla rullen i luren
[23 november 2009]
Skarpa skärmar, bra ljud och snygga mediespelare. Och en evig kamp med format och kodekar för att kunna titta på filmen. Mobil hjälper dig att få in rullen i luren.
(2 kommentarer)
Skydda skärmen utan att det syns
[19 november 2009]
Det första du tänker på när du skaffat en ny telefon är kanske inte att limma på ett stort klistermärke över hela telefonen. Men vill du slippa repor kan det vara en bra idé. Mobil har gått igenom utbudet av skärmskydd för pekskärmsmobiler.
(11 kommentarer)
Service - var god dröj
[9 november 2009]
Oftast går det fort och är gratis. Men ibland tar det en evighet eller kostar en rejäl slant. Mobil har kartlagt vad du kan förvänta dig och vad du kan kräva när telefonen ska in på service.
(24 kommentarer)
Träna med mobilen
[3 november 2009]
Förutom att hjälpa dig hitta rätt kan inbyggd gps i mobilen vara det perfekta träningshjälpmedlet. Nu finns det dessutom en lång rad program för att hålla koll på träningen med mobilen. Mobilskolan har testat dem.
(6 kommentarer)
Rädda mobilbilderna
[26 oktober 2009]
Låt inte mobilbilderna ligga och skräpa i telefonen. Mobilskolan lär dig hur enkelt du får ut bilderna, på papper, dator och webb.
(10 kommentarer)
Superblogg utan dator
[20 oktober 2009]
Snabba uppdateringar med kul innehåll är nyckeln till en välbesökt blogg. När datorn ligger hemma är allt som krävs några knapptryckningar på mobilen för att få upp nytt material på webben. Mobilskolan hjälper dig att blogga mobilt.
(2 kommentarer)
Rätt lur till de små
[20 oktober 2009]
Skolornas hösttermin är i full gång, och i korridorer och på skolgårdar plingar sms-pipen. Vilka lurar och abonnemang är bäst i den världen?
(1 kommentar)
Nokias designchef: Utseendet kan inte sälja en telefon
[14 oktober 2009]
Hur resonerar världens största mobiltillverkare en telefon ska utformas? Vi har träffat Nokias chefsdesigner Alastair Curtis och mannen bakom Nokia N97 - Axel Meyer.
(7 kommentarer)
Kom igång med musikmobilen
[2 oktober 2009]
Musikmobiler är populära - men hur användar man dessa mp3-spelare som musikmaskiner på bästa sätt? Vi guidar.
(5 kommentarer)
Så funkar programbutikerna
[17 september 2009]
Mobiltillverkarna slår en efter en upp portarna till egna programbutiker och vi har testat dem alla och hjälper dig att komma igång med nedladdning av nya program till mobilen.
(9 kommentarer)
Skapa widgets till mobilen
[10 mars 2009]
Mobilskolan förklarar widgets och visar hur du lägger till egna funktioner i mobilen utan avancerad programmering.
(1 kommentar)
Så blir mini-datorn en mac
[4 februari 2009]
Apple har hittills vägrat släppa en egen mini-pc. Men många har tagit saken i egna händer och installerar Mac os på sina mini-pc. Hur går det till? Vi har undersökt.
(9 kommentarer)
Fredag2010-02-05
Snabbtest: Telias navigering nu även till Iphone 10:34
Torsdag2010-02-04
Webb-tv: Nokias dator Booklet 3G 12:15
Video: Google Nexus One uppdateras med multitouch 08:57
Onsdag2010-02-03
Över en halv miljard 3g-användare 12:06
Läsarna chattade om minidatorer 11:10
Tisdag2010-02-02
Bildspecial: Sony Ericsson Aspen 13:35
Testrapport: Huaweis billiga Android 10:36
Måndag2010-02-01
Windows Mobile 7 krävande för mobiler 10:33
Prylpatrullen
Android
Iphone 3G S
Senaste inläggen
Senaste chattarna
Webb-tv
mobilen INQ1
Recensioner från
![]() | ||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||
| Fler recensioner |
Hett just nu
Fotboll
Välbekant
Fullmatad
Svalt surfande
Fingervänliga
Epost i fokus
Sammankopplad
Nokia
Sony Ericsson
Barnmobiler
Nokia N97
Mobilkameraskola
Nokia N85
Kamera
SE C905
Motorola ZN5
SE C905
Webb-tv
Samsung
Tema: Nokia 5800
Dagliga nyheter
Webb-TV: HTC Touch Pro
NYHET
Mobil.se via RSS
Miljöbov eller hjälte?
101 mobila sajter


(5 st)



