Rss

Bästa mobiltelefonerna


telia trend rapport

Alltid uppkopplade, men vi tröttnar snabbt

Det är hur uppkopplad du är som bestämmer hur du uppfattas som person. Telias återkommande trendrapport visar även att den direkta tillgången till information gör att vårt tålamod blir allt kortare.

Att ständigt vara uppkopplad och tillgänglig har nu enligt Telia blivit normaltillståndet och det som avgör vilken bild andra människor får av dig. Undersökningen som Telia presenterade idag på morgonen bygger på intervjuer främst via e-post med 10 728 personer i Sverige, Norge, Finland, Danmark, Kazakstan och Litauen, länder där Telia är verksamma.  

 
Tidigare år har Telias trendrapport resulterat i slutsatser om att den äldre generationen kopplar upp sig, eller om den digitala elit som inte klarar sig utan uppkoppling. Nu pratar man istället om att vi idag kommunicerar med varandra lika mycket ansiktet mot ansikte som vi gör det digitalt. Sätter man sig vid datorn idag är det alltså inte en enskild aktivitet utan tvärtom ett sätt att träffa och kommunicera med vänner och bekanta.
 
Tre av fem personer i undersökningen uppger att de alltid har sin mobiltelefon påslagen och att alltid vara uppkopplad och tillgänglig verkar heller inte vara något som man blir stressad av. Tvärt om kan man känna sig stressad av att inte ha tillgång till en uppkoppling och vara nåbar.
 
– Det är inte längre det första ögonkastet som säger mest om oss, utan vår digitala access till omvärlden. Det är exempelvis glädjande att svenskarna, unga som gamla, känner sig mindre ensamma när de är uppkopplade. De hade vi inte kunnat drömma om för tio år sedan, säger Erik Hallberg, chef för Mobilitetstjänster på TeliaSonera i Sverige i en kommentar.
 
– Ingen handväska, slips eller logga i världen säger lika mycket om dig som din anpassning till ett samhälle där normaltillståndet är att ständigt vara uppkopplad, påpekar Stefan Trampus, chef för Bredbandstjänster på TeliaSonera i Sverige.
 
Uppfattningen om personer baseras alltså mycket på deras aktiviteter online, men detsamma gäller företag. När vi till exempel söker information och kommer till företagets webbplats räknar vi med att direkt få vårt informationsbehov tillgodosett. Det här gör enligt trendrapporten Telia gjort att vårt tålamod är rekordlågt. Har vi inte hittat det vi söker inom 30 sekunder ger vi upp och går till någon annan sida för att söka efter informationen.
 
Ur rapporten kan man läsa ut en hel del fakta och statistik. Här sägs till exempel att 28 procent dagligen chattar, via till exempel MSN Messenger. Det är lite vanligare bland kvinnor än bland män. Kvinnor är även flitigare med att uppdatera Facebook, medan männen ringer telefonsamtal via datorn betydligt oftare än kvinnorna.
Genomgående är e-post det vanligaste kommunikationssättet. Fler skickar e-post en vanlig dag än vad de skickar sms, ringer eller ringer samtal med fast telefon.

 

Bli premiumläsare och prenumerera på Mobil

Läs fler artiklar från januari 2010 här.


Nyheter
padfone4 Asus Padfone till Sverige i juni
Padfone, Asus kombinerade surfplatta och mobil är nu klar för den svenska marknaden. Idag 15:17
Mobils redaktion Chatta med Mobilredaktionen
På onsdag klockan 14.00 kan du chatta med Mobilredaktionen. Det går bra att börja ställa frågor nu och få svar på onsdag. Idag 11:40
Lumia 610 i hand Nokia Lumia 610 har börjat säljas
Lumia 610, Nokias enklaste och billigasre Windows-mobil, har nu börjat säljas hos svenska återförsäljare. Idag 10:58
S3 S Voice S Voice från Galaxy S3 till andra mobiler
[Uppdaterad 13.35] S Voice, Samsungs nya röststyrning som ingår i mjukvaran till Galaxy S3, finns nu tillgänglig i en inofficielll version för andra mobiler. Idag 09:36
Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy SIII Android Webb-TV: Samsung visar Galaxy S3
Mobil besökte Samsung som gav oss en närmare inblick i Samsung Galaxy S3, dess funktioner och de nya tillbehören. 18 maj 2012
firefox Firefox för Android får Flash-stöd
En ny beta-version av webbläsaren Firefox för Android har släppts. Bland annat har man lagt till stöd för Flash. 18 maj 2012
Guider
surfplattan som skärm Surfplattan som andra skärm
Vill man ha mer skärmutrymme att arbeta med på sin dator så behöver man inte lägga slantar på att köpa en ny skärm. Har man en surfplatta går det nämligen att använda den som en extra skärm till datorn. 7 maj 2012
Twitter Windows Phone App-tips: Bästa sociala nätverksapparna
Vad vore livet utan vänner? Rätt så jäkla tråkigt. Därför har Mobil sammanställt en praktisk liten guide med de bästa sociala nätverksapparna till Windows Phone. 13 april 2012
endomondo App-tips: Träning och hälsa
Nu följer vi upp Kom i form med mobilen-artikeln genom att tipsa om några av de bästa apparna för Windows Phone inom området träning och hälsa. 12 april 2012
Fototeaser Så tar du bästa mobilbilderna
För att få de allra bästa bilderna när du tar kort med din mobil så ska du strunta i tekniken. Det är fotografen Martina Holmbergs bästa tips för dig som använder mobiltelefonen som kamera. 30 mars 2012
Nokia skype Skype Beta nu på hemmaplan
Microsoft köpte Skype för ungefär ett år sedan. Nu har vi testat en tidig ­betaversion av programmet 29 mars 2012
tv teaser Social teve med mobilen
Det räcker inte längre att titta på teve. Numera kan du diskutera det du ser samtidigt som det händer, få bakgrundsinformation om det som händer på skärmen och till och med checka in på olika program. Allt med hjälp av din mobil och surfplatta. 14 mars 2012

Sök på mobil.se

Mobils nyhetsarkiv
Prylportalens nyhetsarkiv

Information om cookies