Rss

Bästa mobiltelefonerna


Frågor och svar

Chatt om gps i mobilen

Mobils Tomas Nilsson har svarat på läsarnas frågor efter att ha testat ett stort antal appar och tjänster för gps-mobiler.

Tomas Nilsson: Välkommen till veckans chatt! Temat är gps och navigatorprogram i mobilen.

MrP: Hej. Är det stor skillnad mellan olika tillverkare gällande exaktheten för GPSen och jämfört med "riktiga" GPSer?
Tomas Nilsson: Hej! Nej, när signalstyrkan är ok så ser jag ingen skillnad i precision mellan gps-mobiler och rena navigatorer. Ibland kan det vara svårare att få in en stark signal med en gps-mobil, så skillnaderna handlar mer om hastighet än om precision.

john ingius: Kan man använda gps:en i samsung galaxy s när man plockar svamp i skogen eller åker långfärdsskridskor på mälaren? Eller är det bättre att satsa på garmins nya gps-mobil?
Tomas Nilsson: Hej! Garmins gps-mobil är byggd med fokus på användning i bil. Det ingår inte några friluftskartor med Garmins mobil, så jag ser ingen nackdel med att använda Galaxy S istället.

Timpa: Tja Tomas. Tänkte höra vad du rekommenderar för gps-app till en android telefon?
Tomas Nilsson: Hej! Det finns flera bra alternativ. Om du ska använda programmet mycket utomlands skulle jag rekommendera Navigon. I Sverige - Telia Navigator eller Wisepilot.

Bettan: Har iPhone 'sämre' precision i sin GPS än en 'riktig' gps-navigator ex TomTom? Vad är det som avgör så att gps'en visar korrekt avstånd? Olika antal satteliter i de olika programmen? Gps'en i iPhones?
Tomas Nilsson: Hej! Det finns många faktorer som påverkar kvaliteten på positioneringen - satelliternas läge, atmosfäriska störningar mm. Signal från ett stort antal satelliter ger snabba uppdateringar, men för bästa precision räcker egentlige fyra satelliter i "bra geometri" - alltså att signalen kommer från olika håll. Jag skulle inte säga att en Iphone har sämre precision, men en fristående gps kan ha plats för en bättre antenn.

Anders: Varför inte Garmin-Asus A10?
Tomas Nilsson: Hej! Jag har testat A10 och jag tycker den är lite för seg och buggig för att rekommendera köp med nuvarande programvara. Hårdvaran känns annars bra och den levereras med ett utmärkt fäste. Om Garmin får till en bra uppdatering från Android 1.6 till 2.x som blir mer stabil så kan det bli riktigt bra.

Devlin: Hur precis är gps'n i en iPhone 3gs?
Tomas Nilsson: Hej! Den är som andra gps-mottagare för konsumentmarknaden - precisionen ligger i regel någonstans 5-15 meter från verkligheten.

Jonass Fällströ: Hej, grönakartan till Iphone finns för nedladdning, vet du om den har samma detalj rikedom som den tryckta versionen Finns det något sätt att applicera samma karta på androidlurar? Jonas
Tomas Nilsson: Hej! Gröna Kartan är samma sak som Terrängkartan och skalan är 1:50000. Förutsatt att utvecklarna av appen inte tagit bort något informationslager så ska den vara jämförbar med den tryckta produkten. Wisepilot för Android går att få med terrängkarta. Det framgår också av Metrias hemsida att Lantmäteriet arbetar med att ta fram egna Iphone- och Androidappar.

Imre: Hej, finns det något GPS program till Android 2.2 som inte behöver vara uppkoplat till datanätet. Program liknande Nokias OVI som är gratis ??? Jag har en HTC Legend.
Tomas Nilsson: Hej! För att slippa vara uppkopplad behövs ett program som installerar kartorna i mobilen. Navigon, Copilot och Ndrive skulle kunna vara bra alternativ. Känner inte till något gratisprogram, men Copilot är billigast av de tre.

Ulf: Hur mycket sämre är GPS- program i mobilen relativt vanliga navigatörer? Med tanke på att priserna sjunkit så mycket på navigatorer, är det då inte smartare att köpa en sådan än att välja telefonlösningar?
Tomas Nilsson: Hej! Visst finns de fördelar med vanliga navigatorer - hårdvaran är anpassat för ett ändamål och kompromisserna blir färre. Samtidigt har mobilapparna ofta bättre uppkopplade funktioner och fungerar bättre till fots. Men för daglig användning i bilen skulle jag fortfarande välja en vanlig navigator.

Jysef: Hej! När ni testade ett antal mobil gps program fanns inte garmin mobile xt med, jag har använt det i något år nu och är supernöjd både hemma i sverige och runtom europa. Hur kommer det sig att ni inte testade den?
Tomas Nilsson: Hej! Garmin Mobile utvecklas bara för Blackberry, så den hamnade utanför supertestet till förmån för program som finns för program som finns på två eller flera plattformar. Ibland måste man göra avgränsningar för att få plats.

Thomas: När kommer Googles fullvärdiga GPS-program (med tex röstnavigering)?
Tomas Nilsson: Hej! Enligt webbsidan befinner sig programmet i beta-stadiet och går att hämta från Android Market. Jag har tyvärr inte haft möjlighet att testa om det är tillgängligt på icke-rootade mobiler i Sverige.

Christian: Hej Om man köper TomTom’s app för Iphone, kostar det i form av datatrafik eller fungerar kartan precis som i en "vanlig" gps?
Tomas Nilsson: Hej! Med Tomtom laddas kartorna ned till minnet vid installationen. Det behöver ingen mobiluppkoppling och fungerar även med Ipad och Ipod Touch.

Martin: Vad gäller Wisepilot har jag förstått att Telenor Navigation använder kartor från Tele Atlas, medan Telia Navigator och Wisepilot använder kartor från Navteq. Vad är skillnaden mellan Tele Atlas och Navteq? Exakthet i kartor, laddningstid för rutter e d, antal intressepunkter, eller kanske nåt annat?
Tomas Nilsson: Hej! När jag testat enheter med Navteq och TeleAtlas sida vid sida har jag inte kunnat hitta någon signifikant skillnad. Visst kan en kartleverantör hinna få in en uppdatering lite tidigare än konkurrenten, men jag upplever att det jämnar ut sig.

Hej: Finns det nån bra GPS-grej till bilen? Alltså så att man kan se exakt var den finns? Bra ifall man lånar ut den, eller om den i värsta fall blir stulen...
Tomas Nilsson: Det finns en hel del olika prylar som gör exakt detta - man skickar ett sms och enheten returnerar aktuell position. Sök på "Gps tracker" så hittar du många olika produkter. Clas Ohlson har en enhet som kostar ca 1700 kr. Vill du ha något mer avancerat med möjlighet till fjärrstyrning etc. finns RedKnows för omkring 5000 kr.

gbg robban: hej finns det någon bra gps app till ipad? med röstguid osv?
Tomas Nilsson: Hej! Många program för Iphone fungerar även på Ipad - Tomtom och Navigon är två exempel.

Kalle B: Är Garmin-Asus A10 samma app som Garmin XT. Garmin XT fanns till bl.a. till Nokia, är den borttagen?
Tomas Nilsson: Hej! Programmet i A10 är mer likt gränssnittet i Garmins nüvi-enheter. Mobile XT har försvunnit från Garmins hemsida och verkar bara finnas för Blackberry nu.

Mean: Vilken android applikation anser du är bäst för att hantera sjökort?
Tomas Nilsson: Hej! Om det räcker med ett program som hämtar kartor över mobilnätet så finns det sjökort i Eniros Android-app och i Wisepilot. Navionics har en mer avancerad app, men jag har inte haft tillfälle att testa den.

Magnus: Hej Tomas. Förutom vanlig befintlig traditionell navigering/positionering med gps - vad är på gång för nya användningsområden för gps i mobiler i främst android? Tänker på applikationer för privatbruk men även professionellt bruk, nya appar, forskning eller nya ideer. Vad kan vi vänta oss för nya användingsområden/typer av program? Mvh /Magnus
Tomas Nilsson: Hej! Mina spekulationer säger att på privatsidan så tror jag att spel och augmented reality är på uppgång. Professionellt kan jag tänka mig att DGPS med korrektionsdata över mobilnätet kommer bli en större produkt. Jag tror också att många som arbetar med datainsamling på fältet kommer att välja Android för att pressa ned kostnaderna per terminal - åkerier, lantbrukare för att nämna två branscher.

Lasse: Hej. Dum fråga kanske men possitionerar gps’en i iphone via sattelit eller mobilsändar/mottagarstolpar?
Tomas Nilsson: Hej! Faktiskt med båda - Iphone kan uppskatta positionen utifrån wlan och mobilmaster i närheten när gps-mottagningen är för svag.

moderator: Klockan har passerat 15, men vi hinner med ytterligare ett par frågor.

Rune: Tror du att man kan använda Trimble Geocache Navigator i Nokia N8? Programmet fungerar perfekt i Nokia N97.
Tomas Nilsson: Det tror jag. Även om N8 har den nya Symbianversionen så är min bedömning att det snart kommer en uppdatering för en såpass populär app.

Henrik: Tjena Tomas. Jag har skaffat en iphone 4 precis. Vet du om den bästa gps-appen som är uppdaterad för iphone 4 nya skärm? Dom gamla navigationsapparna ser bedrövliga ut på iphone 4.
Tomas Nilsson: Hej! De flesta har hunnit rulla ut uppdateringar som ser bra ut på Iphone 4 - Tomtom, Navigon och Telia Navigator fungerar bra.

Ola: Hej! Jag springer mycket i skogen och skulle vilja ha en mobil med gps för att mäta sträcka och hastighet. Vad bör jag tänka på när jag väljer telefonmodell? Min smärtgräns går vid 4000 kr...
Tomas Nilsson: Hej! Det finns verkligen mycket att välja mellan. Jag skulle rekommendera programmet Endomondo - det har en bra webbtjänst och kostar inget extra. Nokia E72, Sony Ericsson X10 Mini eller HTC Wildfire ryms alla inom din budget och löser uppgiften utan problem.

Tomas Nilsson: Verkligen många intressanta frågor. Tack för denna gång och trevlig helg!

Bli premiumläsare och prenumerera på Mobil

Läs fler artiklar från augusti 2010 här.


Nyheter
padfone4 Asus Padfone till Sverige i juni
Padfone, Asus kombinerade surfplatta och mobil är nu klar för den svenska marknaden. Idag 15:17
Mobils redaktion Chatta med Mobilredaktionen
På onsdag klockan 14.00 kan du chatta med Mobilredaktionen. Det går bra att börja ställa frågor nu och få svar på onsdag. Idag 11:40
Lumia 610 i hand Nokia Lumia 610 har börjat säljas
Lumia 610, Nokias enklaste och billigasre Windows-mobil, har nu börjat säljas hos svenska återförsäljare. Idag 10:58
S3 S Voice S Voice från Galaxy S3 till andra mobiler
[Uppdaterad 13.35] S Voice, Samsungs nya röststyrning som ingår i mjukvaran till Galaxy S3, finns nu tillgänglig i en inofficielll version för andra mobiler. Idag 09:36
Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy SIII Android Webb-TV: Samsung visar Galaxy S3
Mobil besökte Samsung som gav oss en närmare inblick i Samsung Galaxy S3, dess funktioner och de nya tillbehören. 18 maj 2012
firefox Firefox för Android får Flash-stöd
En ny beta-version av webbläsaren Firefox för Android har släppts. Bland annat har man lagt till stöd för Flash. 18 maj 2012
Guider
surfplattan som skärm Surfplattan som andra skärm
Vill man ha mer skärmutrymme att arbeta med på sin dator så behöver man inte lägga slantar på att köpa en ny skärm. Har man en surfplatta går det nämligen att använda den som en extra skärm till datorn. 7 maj 2012
Twitter Windows Phone App-tips: Bästa sociala nätverksapparna
Vad vore livet utan vänner? Rätt så jäkla tråkigt. Därför har Mobil sammanställt en praktisk liten guide med de bästa sociala nätverksapparna till Windows Phone. 13 april 2012
endomondo App-tips: Träning och hälsa
Nu följer vi upp Kom i form med mobilen-artikeln genom att tipsa om några av de bästa apparna för Windows Phone inom området träning och hälsa. 12 april 2012
Fototeaser Så tar du bästa mobilbilderna
För att få de allra bästa bilderna när du tar kort med din mobil så ska du strunta i tekniken. Det är fotografen Martina Holmbergs bästa tips för dig som använder mobiltelefonen som kamera. 30 mars 2012
Nokia skype Skype Beta nu på hemmaplan
Microsoft köpte Skype för ungefär ett år sedan. Nu har vi testat en tidig ­betaversion av programmet 29 mars 2012
tv teaser Social teve med mobilen
Det räcker inte längre att titta på teve. Numera kan du diskutera det du ser samtidigt som det händer, få bakgrundsinformation om det som händer på skärmen och till och med checka in på olika program. Allt med hjälp av din mobil och surfplatta. 14 mars 2012

Sök på mobil.se

Mobils nyhetsarkiv
Prylportalens nyhetsarkiv

Information om cookies