Rss

Bästa mobiltelefonerna


HTC Titan
taggar
htc titan windows phone mango

Betyg

Telefoni & Data:
8/10
Multimedia:
8/10
System & Program:
8/10
Användarupplevelse:
7/10
Material & kvalitet:
7/10
Totalbetyg:
76%

Fakta

Modell:
Titan
Tillverkare:
HTC
Lanseringsdatum:
2011-11-28
Typ:
Pekskärmsmobil utan knappsats
Mått:
131.5 x 70.7 x 9.9 mm
Vikt:
160 g
System:
Windows Phone
Processor:
1,5 GHz
Nät
3g-band:
800 MHz, 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz, 2100 MHz
GSM-band:
850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz
Datahastighet in:
14,4 Mbit/s
LTE
Skärm
Mått:
4,7 tum
Upplösning:
800 x 480 pixel
Pekskärm:
Kapacitiv
3D
Minne
Lagringsminne:
16 GB
Minneskortplats
Kamera
Upplösning:
8 Megapixel
Autofokus
Kamera för videosamtal
Fotobelysning:
Fotolampa
Videoinspelning, upplösning:
1280 x 720 pixel
Media
Musikformatstöd:
Ingen uppgift
Videoformatstöd:
Ingen uppgift
FM-radio
Internet
Webbläsare:
Full
Flash-stöd
E-post
Exchange-synk
Google-synk
Delning av Internet till dator:
USB, Wlan
GPS
Navigering:
Kan köpas till
Anslutningar
USB
Bluetooth:
2.1
Wlan:
802.11b/g/n
NFC
DLNA
HDMI
Synkprogram
Batteri
Kapacitet:
1600 mAh
Tillbehör
Headset
USB-kabel
Övrigt
Java
Tålig:
Nej

HTC Titan i test

Med 4,7 tum stor skärm och Windows Phone 7.5 under huven hoppas HTC och Microsoft ta oss med storm. Men lyckas de?

Ända sedan Mango-uppdateringen har vi väntat spänt på att få lägga vantarna på tillverkarnas nya Windows Phone-lurar och nu har HTC Titan äntligen landat på mitt skrivbord. Med en jätteskärm på 4,7 tum, som dessutom uppvisar stor talang både vad gäller färger och svärta, tänker jag genast att den borde fungera utmärkt för rörlig bild och fotografering. En film på en nästan 5 tum stor skärm blir ju nästan som att ha att göra med en surfplatta.

Med i mobilen medföljer två intressanta appar i sammanhanget film. HTC Watch som är HTC:s kommande filmtjänst, den skulle ha lanserats i full skala i juni men innehåller fortfarande bara trailers och är således inte till mycket hjälp än så länge. Nästa app, eller nav som Microsoft kallar samlingsplatserna, heter Mediakällor. Här hittar du all media du har i mobiltelefonen och all media som finns i mediaservrar i samma nätverk.

HTC Titan


För att föra över mellan dator och mobil används Zune för Windows eller Windows Phone Connector för Mac.

En nackdel för de som köper mobiltelefonen för den fina skärmen och för att se på film och liknande är att mobilen saknar minneskortplats och hdmi-utgång. Det hade varit betydligt roligare om den enkelt kunnat kopplas till tv:n för att få upp filmer och bilder på storbildsskärm, framför allt för den som vill jobba mycket med Officenavet och exempelvis kunna visa upp presentationer på större skärm via mobilen. Dessutom är upplösningen i lägsta laget sett till skärmens storlek och övriga specifikationer. Men skärmen gör ändå riktigt bra ifrån sig.

Skärmens storlek gör det aningen klurigt att förvara mobiltelefonen. Dels trillar den ur min jeansficka så fort jag sätter mig ned och dels får den inte plats i liggande ställning i min jackficka. Nu är jag dock rätt liten och i min kollega, Daniel Hessels, jeans ligger den tryggt utan att kunna trilla ur. Däremot har jag inga problem att navigera med enhandsfattning trots mobilens stora skärm, och det har att göra med Windows Phone-gränssnittets uppbyggnad med sidoskrollning och icke utspridd information. Stor skärm och Windows Phone fungerar utmärkt ihop.

HTC Titan


I övrigt är byggkvaliteten godkänd. Vikten gör att den ligger stabilt i handen utan att upplevas tung. Formgivningen är lite affärslur och tråkig men mobilen är absolut inte ful, snarare stilren och en i mängden. Skärmen nyttjar i stort sett hela mobiltelefonens storlek, det handlar bara om ett par millimeter dödytor längs kanterna. Jag gillar inte motståndet i knapplåsknappen på toppen men däremot har kameraknapp och volymknappar trevlig respons och storlek. Längst ner på skärmen sitter tre touchknappar: en för att backa, en som tar dig till hemskärmen och en för att söka. Backaknappen hamnar ibland ivägen när jag spelar spel men i övrigt märker jag inte av dem som något problem.

Att leva med Windows Phone
Nu till nyheterna i och med Mango. Mango-uppdateringen innebär som sagt nya möjligheter för det mobila operativsystemet från Microsoft och gör såklart även i förlängningen att HTC:s telefon blir mer mycket mer användbar än vad den skulle ha varit med Windows Phone 7.0.

Om vi börjar med att ta en titt på Marketplace som vi svenskar äntligen kan nyttja med svenskt Livekonto. Programbutiken Marketplace innehåller i skrivande stund 33 571 applikationer, flera av dem känner du igen från andra mobila operativsystem, exempelvis Angry Birds, Facebook och Whatsapp. Jag upplever det inte som ett problem att här inte finns 400 000 appar för många av mina personliga favoriter finns här, däremot saknas fortfarande exempelvis Spotify och andra musikappar. Att du måste backa ur Marketplace till startsidan för att kunna fortsätta leta appar medan den du laddar ner fortfarande hämtas är smått störande men i övrigt flyter allt på smidigt.

Alla appar går i samma stil som gränssnittet i övrigt vilket återigen gör att det är lätt att navigera med enhandsfattning trots den stora skärmen. En nackdel med det hårt styrda grafiska gör dock att det lätt blir tråkigt. Allt ser i stort sett likadant ut, modernt men intetsägande.

Det är också intrycket jag får av Mangos utseende överlag. Plattorna ger ett modernt intryck, upplägget fungerar mycket bra, det går fort att lära sig hur man ska navigera och det flyter på riktigt bra i mobiltelefonen utan lagg och konstigheter. Men den polerade ytan gör också att jag saknar variation. Att vissa plattor ibland får bilder istället för en färg livar upp lite grann men inte tillräckligt för att det ska kännas kul och fräscht. Därutöver är det lite smågrejer jag irriterar mig på. Bland annat tycker jag de rejält förstorade rubrikerna i apparna (så stora att ordet inte får plats) fungerar halvbra. Det hade enligt mig varit snyggare om hela rubriken fick plats och att den horisontella skrollfunktionen tydliggjordes på annat sätt än att man ser en del av texten som finns på nästa skärm. Och jag tycker inte om hur diskreta notifieringarna är på startsidan – en grön platta med en vit text på som säger Meddelanden, Hotmail eller vad det nu kan tänkas vara ihop med en vit siffra sticker inte direkt ut. Varför inte ge siffran en färg så att användaren verkligen ser att det kommit ett nytt mejl? Det blir för diskret och stelt för min smak.

HTC Titan


Mejlapparna är för övrigt ganska svåröverskådliga. Det är så stor text överallt och allt är vitt och svart. Här skulle det tydligare kunna markeras vilka mejl som är nya genom exempelvis en färgglad platta bakom nya mejl. Andra förbättringar skulle kunna vara en bättre blandning mellan text och grafiska element, mindre grad på all text och och ett bättre upplägg – så att det inte blir så mycket kaka på kaka. Intrycket blir lite kass pensiofon (pensionärsmobil) just nu.

Kalenderappen är inte heller något att hänga i granen. Det saknas veckovy, och det är i månadsvyn svårt att se vilka dagar du har möten och vilka du inte har det. Återigen vore det bättre att markera viktiga saker med färgplattor än med text. Det finns också utrymme i både neder- och överkant för att delge mer information. Min kollega Elias påpekar exempelvis möjligheten att med ett pek på en dag få upp lite kort information om den dagens möten i nederkant och att ett längre pek gör att dagen öppnas, vilket jag håller med om skulle ha fungerat bättre än det upplägg som är nu där dödytan inte utnyttjas och du direkt förflyttas till vald dag.

Men det finns också massvis med positiva saker i Windows Phone Mango. Att alla spel samsas i Xbox navet fungerar helbra, möjligheten att pinna appar du gillar på startsidan är klockren och enhetligheten gör såklart att det är lättnavigerat och enkelt att lära sig. Hade det gått att personifiera gränssnittet mer hade jag gillat det ännu mer.

Att mina konversationer med en och samma person i olika delar samsas i en kanal är också något jag uppskattar. Och den tajta integreringen med sociala nätverk som exempelvis Facebook och Twitter. Jag är ständigt uppdaterad med vad kompisarna har för sig, jag kan favoritpinna mina vänner på startsidan för att få ännu bättre koll och allt samsas och flyter på utan att jag ens reflekterar över det.

Det jag gillar mest är dock rättstavningen. Det fungerar grymt bra att ordförslag dyker upp på rad ovanför tangentbordet och mobilen är extremt enkel att skriva på överlag.

HTC Titan baksida


Mobilkameran
Kameran är gedigen, hela åtta megapixel och dubbla fotolampor har pressats in under skalet. I mörka miljöer syns de motiv vi fotograferar men färgerna blir inget vidare och detaljer nära mobilen fräts ut. Under bra ljusförhållanden gör kameran däremot bra ifrån sig.  Färgerna stämmer fint men jag tycker skärpan kunde varit något bättre.

En nackdel med kameran är att alla bilder du mejlar skalas ner. Så även om det sitter en åttamegapixelkamera på mobilen så är det tvåmegapixelbilder som dyker upp i mottagarens inkorg. Och eftersom mejl är det absolut enklaste sättet att få över bilden till datorn så blir det smått irriterande för den som vill kunna nyttja kamerans fulla upplösning. Du måste koppla mobilen med sladd till datorn för att kunna föra över dem i originalstorlek.
 

Bli premiumläsare och prenumerera på Mobil
Nyheter
Motorola Motoluxe Googles köp av Motorola slutfört
Efter att alla berörda myndigheter godkänt affären har nu Google slutfört sitt köp av Motorolas mobildivision. Idag 15:39
smartwatch teaser Sony Smartwatch testad
Sonys Smartwatch ger dig tillgång till information från mobilens appar direkt på handleden. Men som klocka är den egentligen ganska värdelös. Idag 15:02
Windows mobile marketplace Windows Mobile Marketplace stängs ner
Windows Mobile Marketplace kallas app-affären till Windows Mobile, men idag stängs den ner för gott. Idag 14:13
4g 4G för Telenors nya bredbands-kunder
Telenor gör nu om sina abonnemang för mobilt bredband och inkluderar tillgång till 4G-uppkoppling i samtliga, men det förutsätter givetvis att man befinner sig i ett område med 4G-täckning. Idag 11:28
Iphone 3GS apple Iphone 4 Ios Iphone 4S Iphone 5 Iphone 3GS som kontantkortsmobil?
Iphone 3GS har närmare tre år på nacken vid det här laget. Men ett nytt rykte gör gällande att den kan vara på väg tillbaka till butikshyllorna. Idag 10:45
808 teaser Video: Så utvecklades 808 Pureview
Idén till Nokias avancerade kameramobil med 41 megapixel föddes för 5 år sedan med tekniken bakom satellit-bilder som förebild. Nu har Nokia gjort en film om utvecklingsarbetet och själva filmen är dessutomm inspelad helt med 808 Pureview. Idag 10:21
Guider
surfplattan som skärm Surfplattan som andra skärm
Vill man ha mer skärmutrymme att arbeta med på sin dator så behöver man inte lägga slantar på att köpa en ny skärm. Har man en surfplatta går det nämligen att använda den som en extra skärm till datorn. 7 maj 2012
Twitter Windows Phone App-tips: Bästa sociala nätverksapparna
Vad vore livet utan vänner? Rätt så jäkla tråkigt. Därför har Mobil sammanställt en praktisk liten guide med de bästa sociala nätverksapparna till Windows Phone. 13 april 2012
endomondo App-tips: Träning och hälsa
Nu följer vi upp Kom i form med mobilen-artikeln genom att tipsa om några av de bästa apparna för Windows Phone inom området träning och hälsa. 12 april 2012
Fototeaser Så tar du bästa mobilbilderna
För att få de allra bästa bilderna när du tar kort med din mobil så ska du strunta i tekniken. Det är fotografen Martina Holmbergs bästa tips för dig som använder mobiltelefonen som kamera. 30 mars 2012
Nokia skype Skype Beta nu på hemmaplan
Microsoft köpte Skype för ungefär ett år sedan. Nu har vi testat en tidig ­betaversion av programmet 29 mars 2012
tv teaser Social teve med mobilen
Det räcker inte längre att titta på teve. Numera kan du diskutera det du ser samtidigt som det händer, få bakgrundsinformation om det som händer på skärmen och till och med checka in på olika program. Allt med hjälp av din mobil och surfplatta. 14 mars 2012

Sök på mobil.se

Mobils nyhetsarkiv
Prylportalens nyhetsarkiv

Information om cookies