
Iphone 4 i stort test
Iphone 4 är bara 9 millimeter tjock, och den känns som en tjock glasskiva. Men bakom det elastiska glaset döljer sig Apples efterlängtade nysatsning. Efterlängtad av många – men hur står sig Iphone 4 mot alla andra supermobiler som nu rasar ut på marknaden?
Tunn
Snabba menyer
Grafiska gränssnittet
Apparna
Kvalitetskänslan
Sms-hanteringen
Inga widgets
Risk för trasigt glas
Apple är inte bara duktiga på att rita datorer och mobiltelefoner. De är också duktiga på att marknadsföra. Men ibland tar de kanske i lite för mycket. Som när Apple formulerar sin reklam för Iphone 4: ”det här förändrar allt – igen”. Det blir nästan lite lustigt. För sanningen är nya Iphone inte ändrar så mycket på Iphone-konceptet alls. Efter en tids användning kan man snarare konstatera att ganska mycket med Iphone 4 känns väldigt likt Apples tidigare guldklimp Iphone 3GS.
Och det är väl egentligen inget stort fel i det kan man tycka. För till skillnad från Apples konkurrent Microsoft (som upplevt ständiga mobilfiaskon) så har ju Apple hittat helt rätt med sin mobilsatsning.
Nog om knasiga marknadsförings-uttryck. Över till den tunna glasmobilen. Ja, själva konstruktionen med glas och en metallram – med inbyggd antenn – är ju redan en av de mest diskuterade frågorna om nya Iphone. I USA kallas det redan för ”Antenna-gate” eftersom Apple-chefen Steve Jobs snubblat på sina egna bortförklaringar till problemen med antennen.
Omtalad antenn
Så hur är det då med den omtalade antennen i Iphone 4? Är verkligen mottagningen ett stort problem? Svaret på den frågan är: Nej. Åtminstone inte i svenska mobilnät. Under den tid jag provat Iphone 4 har jag inte upplevt någon väsentlig förändring av mottagningen när jag håller telefonen i dess underdel. Och jag har provat på platser med både dålig och bra mottagning.
Jag har klämt allt jag kunnat kring de två strecken, och då flyttar sig mottagningsstaplarna ibland ett snäpp nedåt, ibland ett snäpp uppåt. Något problem har det i praktiken aldrig varit. Inte heller när jag jämför mottagningen med samma operatörs sim-kort i andra liknande pekskärms-telefoner märks det någon dålig mottagning med Iphone 4. Om problemet är större i AT&T:s mobilnät i USA låter jag vara osagt. Här känns det inte som något problem. Mottagningen är klart godkänd.
Suverän skärm
Skärmen är onekligen en av de bästa nyheterna med nya Iphone. Den är verkligen helt suverän. Upplösningen är 326 pixlar per tum. Apple hävdar att det inte ens går att urskilja bildpunkterna på skärmen med blotta ögat, och jag håler nog med. Särskilt behaglig tycker jag att den högupplösta skärmen är vid webbsurfning och – givetvis – när man tittar på bilder i fotogalleriet.
Faktum är att jag själv kände mig skeptisk till att Apple valt bort amoled-tekniken – den som gör skärmarna i Samsungs och HTC:s värstingmobiler så bra. Men efter att ha provat Iphone 4 ett tag måste jag medge att den här skärmen nog är snäppet vassare. Det är både skärpan i skärmen, och ljuset och färgerna, som imponerar.
Skärmen på Iphone 4 ovan, Iphone 3GS nedan för jämförelse.
Men så är det ju det här med kameran. Även kameran skulle vara något som Apple äntligen skulle gjort någon rejäl förbättring av. Fem megapixlar låter inte så imponerande, men precis som Apple-chefen Steve Jobs sa när Iphone 4 presenterades är ju åtta eller fem megapixlar inte det viktigaste för bra bilder med mobilkameran – det viktigaste är att ha en bra sensor och bra insläpp av ljus till sensorn.
Pluttig kamera
Och det är här man undrar hur Apple tänker. För samtidigt som man skryter om detta så har Iphone 4 verkligen en riktigt pluttig kamera med en riktigt klen fotolampa.
Och första intrycket när man ser den där lilla kameran i telefonens ena hörn bekräftas tyvärr av den bildkvalitet jag får efter fotograferande i olika ljus och miljöer. Ljuset räcker inte riktigt till för bra inomhusbilder, dessa blir väldigt ofta oskarpa. Utomhus kan man ha bättre lycka, men svåra ljusförhållanden lurar ofta kameran så att bilderna blir förvrängda. Sol leder till utfrätta områden och motljus gör att kamerans mjukvara ofta bearbetar bilden så att det ser ut som sen kväll fast det är mitt på dagen.
Video då? Ja, här tycker jag att HD-upplösningen (720p) gör mycket till för att filmerna ska kännas bra. Det finns dock en riktigt märklig detalj som saboterar en del av videofilmandet. Skärpan när man filmar ställs in genom att man duttar på skärmen med fingret. Och när man gör det skakar ju mobilen lätt till en smula. Vilket innebär att man egentligen bör se till att hålla motivet för filmen på samma avstånd genom hela filmsekvensen.
När det gäller ljud för både samtal och musik gör Iphone 4 riktigt bra ifrån sig. Samtalskvaliteten är bättre än både tidigare Iphones och de flesta andra mobiltelefoner. Apple har lyckats bra med brusreducering via en andra mikrofon på toppen av telefonen – som håller reda på och ser till att omgivningens brus dämpas i samtalsljudet.
Musikspelaren Ipod känns igen, och fungerar bra. Särskilt om man gillar att använda Itunes i datorn för att synka musik. Något annat sätt att få in musikfiler i Iphone finns för övrigt inte, man kan inte montera Iphone som minne i datorn för att bara dra över en stor mängd musikfiler via filsystemet. Jo förresten, man kan ju installera appar för att streama musik, som Spotify. Och det fungerar fantastiskt bra. Ljudet är även då fint, och Spotify lirar numera bra även i bakgrunden, utan att brytas när man ska läsa ett sms. Vad som, som vanligt, inte finns i Iphone är fm-radio. Men det finns ju en app från Sveriges Radio för att streama svenska radiokanaler.
Inte mycket nytt
Om vi nu tar och bortser från kameran – som är bättre än på gamla Iphone – och även bortser från den fantastiska skärmen. Vad är det då som är nytt? Inte så mycket faktiskt ärligt talat. Visst finns det en del andra nyheter jämfört med gamla Iphone också. Som att man kan gruppera sina appar i olika mappar. Och att mejlprogrammet numera kan sortera mejl i diskussionstrådar (baserade på ämnesraden). Men på det stora hela är Iphone 4 extremt lik Iphone 3GS. Eftersom Iphone är en så hyllad telefon borde ju det vara bra. Men jag tycker det är lite trist att Iphone börjar kännas alltmer föråldrat på vissa punkter.
Ta en så enkel sak som sms. Det händer ibland att jag inte har mobiltäckning när jag försöker skicka ett sms. I stort sett alla mobiler ordnar det ändå. Sms-meddelandet läggs i kö, och när mobilen återfår mobiltäckningen skickas messet iväg. Självklart, eller hur? Men inte med Iphone. Här måste man själv gå in i konversationen igen, för att upptäcka en liten röd symbol vid meddelandet. Med ett klick på symbolen kan jag manuellt skicka iväg meddelandet igen. Men varför kan det inte bara fungera automatiskt i bakgrunden?
Sms-blaffa
Apropå sms: Iphone har ett system med notifieringar som dyker upp på skärmen, till exempel om man får sms, eller någon vän på Facebook kommenterar ens status, eller någon nyhetstjänst skickar ut en ”Alert”. Det kan bli en hel del notifieringar som ni förstår. På nyare mobila operativsystem, som Android, dyker notifieringarna upp i skärmens överkant. De syns men stör inte. Drar man ner överkanten som en rullgardin kan man se alla notifieringar i en lista. Med Iphone resulterar varje notifiering i stället i en blaffa på skärmen, som måste klickas bort. Och får man flera notifieringar samtidigt försvinner de. Ologiskt. Det andas lite 1990-talets ”du har 5 nya sms”.
Det är den här typen av detaljer i Iphone som jag trodde att Apple skulle ta tag i nu, när man pressas i konkurrensen från Googles Android-system. Men det verkar inte så.
Vad Iphone också missat är den nytta som man kan ha av widgets på mobilens startskärm. Att slippa gå in i en app för att se rubrikerna på de senaste mejlen, snabb-bläddra bland de senaste sms:en, att se och kommentera de senaste Facebook-uppdateringarna. Eller att bara ha koll på nyheter inom ens favoritområde. Allt sådant är suveränt smidigt att ha i form av widgets på telefonens startskärm.
Jag tänker inte säga att Iphone 4 är en dålig lur bara på grund av den här typen av detaljer. Däremot är det inte så särskilt mycket som förändrats i Iphone 4 jämfört med Iphone 3GS. Och själv skulle jag nog säga att den här typen av detaljer gör att Iphone 4 förlorar lite i stjärnglans jämfört med de hetaste Android-lurarna just nu.
Snabb respons
Den snabba responsen när man klickar på skärmen har alltid varit en styrka hos Iphone. Den snabbheten finns definitivt även med Iphone 4. Apple uppger att den nya A4-processorn är snabbare än den Samsung-processor man hade i tidigare modeller, men man lämnar inte ut några detaljer om den nya processorn. Klart är i varje fall att det är en Cortex-8-baserad ARM-processor – precis som den tidigare processorn. Mängden arbetsminne har Apple inte heller kommenterat, men enligt uppgift har Apple bättrat på minnesmängden till det dubbla (512 MB RAM) för att det ska fungera bra med den nya multitaskingen.
Sett till de här tekniska komponenterna ligger Iphone 4 ungefär i linje med de vassaste konkurrenterna, som HTC Desire och Samsung Galaxy S. Men hur känns det i praktiken då?
Jodå, det går snabbt att växla mellan funktioner i nya Iphone. Till skillnad från gamla Iphone så klarar det nya systemet av att ha appar igång i bakgrunden. Åtminstone vissa appar, som musik i form av Spotify, eller ip-telefoni som Skype.
”Ingen riktig multitasking”
Multitaskingen är förstås en riktigt välkommen nyhet – jag kan lyssna på Spotify-musik samtidigt som jag läser på en webbsajt eller skriver ett sms. Nu har det dock uppstått en diskussion om det här är ”riktig” multitasking. Fortsätter verkligen program att köras i bakgrunden när du växlar över till en annan funktion? Nej, i Apples värld fungerar multitasking inte riktigt så. I stället har Apple bestämt att vissa, men bara vissa, funktioner i appar får fortsätta köras även när appen inte är aktiv.
Är det här bra eller dåligt? Det här har blivit lite av en tvist. En av världens största tekniksajter Engadget skrev i sin recension av nya Iphone att det här ”fungerar precis som riktig multitasking” och att det därför är lite grinigt att klaga på Apples lösning. Jag skulle snarare säga att Apple i det här avseendet tyvärr tänkt fel, och gjort sin lur sämre än vad den borde vara. För i praktiken har Apple återigen begränsat en massa bra funktioner. Och det är trist och dumt.
Såhär fungerar nämligen multi-taskingen i Iphone 4: Genom ett dubbel-klick på telefonens huvudknapp får jag upp en lista med de fyra senaste använda apparna. Klickar jag på någon av dem så pausas den app som jag var inne i, och jag hamnar i den nya appen. Men vi vill ju inte att appar alltid ska ”pausas”, det är ju det som är grejen. För att Spotify till exempel ska kunna spela upp musik och vara igång i bakgrunden har Apple infört ett antal undantag:
1. Musik-appar får fortsätta spela musik även när du växlar bort från dem.
2. Ip-telefoni som Skype får hålla igång sin kontakt med ip-telefoniservern, och börja ringa vid inkommande samtal.
3. Gps-appar får fortsätta köras i bakgrunden, du kan alltså svara i telefon även när du använder mobilen som navigator, eller loggar joggrundan via gps.
4. Appar får slutföra uppladdningar i bakgrunden, till exempel om du har en app som håller på att ladda upp en bild till webben, eller håller på att skicka upp en statusuppdatering eller en anteckning.
Leker polis
Apple älskar att sätta upp den här typen av regelverk. Det är inte bara för att det är kul att leka polis. För det är just de här begränsningarna som bidrar till att Iphone 4 nästan alltid känns snabb. Det ligger inte kvar några appar som drar kraft från telefonen, eller fyller upp arbetsminnet.
Bra alltså? Jag tycker trots allt inte det. Jag märker att jag många gånger stör mig på att Iphone inte låter saker funka i bakgrunden. Till exempel när jag använder Sveriges Radios app – en utmärkt app, inte minst eftersom Iphone saknar fm-radio. När jag klickar på en kanal så börjar telefonen buffra in den strömmande radion i telefonminnet. Det orkar jag inte vänta på, så jag växlar över till sms-menyn. Men se det gick inte, eftersom då väljer telefonen att pausa Sveriges Radio, och jag tvingas växla över till Sveriges Radio-appen igen för att få streamen att starta. När ljudet väl är igång får man dock med nya Iphone växla bort från appen, för just ljud är något som får pågå i bakgrunden.
Så hur mycket tänker Apple då leka polis över tillgången på appar framöver? Helt klart är att Iphone blivit öppnare. Iphone 4 är den första Iphone där man till exempel kan ha en Skype-app igång i bakgrunden och använda fullt ut för ip-telefoni. Spotify är ett annat exempel på en typ av program som Apple nyligen börjat tillåta. Och oavsett vad man tycker om att Apple bestämmer vilka appar som får installeras (jag gillar det inte alls själv) – inget annat mobilsystem har så många appar man kan ladda in i sin lur. Just det – alla dessa appar – är nog en av de viktigaste anledningarna till att den här luren känns så himla kul att använda, trots en del brister.
På djupet med Iphone 4s funktioner
Gps-navigering
Lägger du ett antal tusen på en ny telefon idag ingår det gps i den och Iphone 4 är givetvis inget undantag till den regeln. I våra jämförelser av den och tidigare Iphonemodeller så tycker vi att positionen hittas lite snabbare med nya Iphone och det talas om att Apple satt in ett bättre gps-chip i den nya telefonen. De pratar dock aldrig öppet exakt om vilka komponenter som sitter innanför telefonens skal.
Hur som helst, hur är Iphone 4 som navigator då? Om vi börjar med att titta på telefonen som den levereras så är det Google Maps du får navigera med. Det är ett program som fungerar bra om du till exempel vill söka upp närmaste biograf eller apotek. Den är ganska kompetent om du vill promenera i en främmande stad utan att gå vilse. Hoppas du på att telefonens kompass ska passa kartan rätt så hoppas du däremot på för mycket. Den är bara aktiv när du ser en punkt på kartan. Så fort du går ifrån det läget och startar en navigering till en annan plats så är kompassfunktionen som bortblåst. Samma sak gäller i Iphone 3GS.
Men som bilnavigator då? Jo, jag har redan hunnit svära ett otal gånger över programmets bristande funktion. Det finns en klar anledning till att fullfjädrade gps-appar säljer bra i Appstore, trots att de ibland har prislappar uppåt tusenlappen. För de erbjuder en väsentligt bättre upplevelse än medföljande Google Maps. Här får vi glömma instruktioner sväng för sväng. Man får istället själv klicka sig fram steg för steg och är du ensam i bilen blir det omöjligt att hantera. Låter du en passagerare sköta klickandet och kollen har du en lite större chans att lyckas.
E-böcker
Det var Apples läsplatta (eller pekdator kanske) Ipad som var först ut med Ibooks, som programmet heter. Sedan kom programmet även till Iphone i och med lanseringen av nya Ios4 och därmed även till Iphone 4. Jag har testat Ipad och läst en del där med skiftande resultat. Jag lyckas inte hålla Ipaden på ett bra sätt utan att bli helt slut i armarna och den är på tok för tung för att hålla i en längre tid. Iphone 4 är betydligt bättre. Här gör verkligen skärmen att det blir enklare att läsa och man slipper reflexer. Skärpan gör att texten blir vilsam att läsa och formatet på telefonen gör att den kan vila i handflatan på ett rätt så bekvämt sätt. I programmet kan man anpassa teckenstorleken så att det blir lagom, men en sak som jag inte lyckas vänja mig riktigt vid är radlängden. Man kan som sagt ändra teckenstorleken, men det blir lätt så att för att få tillräckligt långa rader så blir nästan texten en aning för liten.
Precis som när det gäller musik i Itunes Stora och program i Appstore så kan du köpa och ladda ner böcker direkt till telefonen. Det hade varit ännu bättre om inte utbudet av svensk litteratur var närapå obefintligt. Tur då att Ibooks även stödjer det öppna formatet Epub för e-böcker, så man kan ta en sådan fil, dra den till Itunes och synka över till Iphone. Då missar man dock fördelen med att kunna köpa böcker var man än är. Epub-böckerna måste du ladda över vi den dator som du synkar all musik med. Annars accepteras inte filen. Det är synd. Utöver detta kan Ibooks även läsa pdf-filer, men eftersom de har en låst formgivning blir de helt hopplösa att läsa i Iphone. Adlibris som är en svensk nätbokhandel har lanserat en egen läsplatta kallad Letto och de e-böcker (i epub-format) de säljer fungerar i Ibooks i Iphone.
Tips: Bästa utbudet av svenska böcker hittar du troligen på adlibris.se. Ibooks stödjer epub-formatet, så du kan dra in filen du köper direkt till Itunes och synka. Apples bokaffär har i alla fall i dagsläget ett uselt utbud svenskspråkiga böcker.
Facetime
Jag har provat ett par gånger att ringa videosamtal via Apples nya funktion Facetime. Det har blivit bara ett par gånger för förutsättningarna för den nya funktionen är ju lite begränsande. Dels så har jag idag inte så många att ringa till eftersom Facetime bara fungerar mellan två Iphone 4-telefoner. Sedan måste båda parter ha wlan-uppkoppling för att samtalet ska fungera och det är ju inte heller alltid fallet. Men när det då funkar? Ofta så blir det en lätt fördröjning i visningen och om jag till exempel panorerar över omgivningen med den bakre kameran så hackar bilden lite. Att svara säkert på vad det här beror på är ju svårt och man är givetvis beroende av hur belastat nätet är. Å andra sidan är det under de förutsättningarna man använder funktionen så perfekt uppkoppling kan man ju sällan räkna med.
Ett tips kan vara, både för den du ringer och för dig själv, att använda headset, för annars kan det vara svårt att höra. Man måste ju hålla telefonen en bit ifrån sig för att bilden ska bli bra och då blir det lätt att man får skrika. Särskilt påtagligt blir ju det här om man ringer Facetime från en lite bullrig miljö.
Tips: Väljer du att jailbreaka din Iphone 4 så kan du ringa Facetime-samtal även via 3G-uppkoppling och är inte hänvisad till bara wlan.
Multitasking
Iphone 4 har äntligen multitasking och det innebär att program kan arbeta i bakgrunden samtidigt som du gör annat med telefonen. Funktionen kom även till Iphone 3GS med uppgraderingen till Ios4. Ett dubbelklick på hemknappen under skärmen visar dig listan med all aktiva program.
Mest påtagligt är funktionen för Skype där du kan vara online alltid och ständigt bli nådd och för Spotify där du kan spela musik utan att bli avbruten när du vill till exempel svara på ett sms.
Men alla program måste uppgraderas för att dra nytta av funktionen och långt ifrån alla program har gjort det.
Å andra sidan
Chris: Det snygga gränssnittet är lite av grejen med Iphone. Det går inte att underskatta. Glasbakstycket är ett designmässigt lyft det med, jämfört med den lite tvålaktiga baksidan på gamla Iphone. Iphone 4 ligger bättre och tyngre i handen. Synkningen med Itunes i datorn är också en lättanvänd lösning som gör Iphone bättre än Androidmobiler. Sammantaget tycker jag att det gör Iphone 4 till det naturliga mobilvalet.
Frågor och svar
Finns det Flash i webbläsaren så man kan se på webbtv?
Nej, flash är en teknik som Apple inte vill bygga in stöd för. Däremot kan man titta på exempelvis Youtube via telefonens Youtube-app. Eller ladda ner Sveriges Televisions Iphone-app.
Synkas telefonboken mot Facebook?
Ja, med nya Iphone-systemet kan man få sina kontakter i telefonen synkade mot kontakterna på Facebook.
Hur fungerar textinmatning?
Det finns ett tangentbord med å, ä och ö, och telefonen föreslår ord från en ordlista medan du skriver, och kan rätta dina stavfel automatiskt. Precisionen i skärmens tangentbord är bra, och vill du ha större knappar kan du vända telefonen horisontellt när du skriver för att göra tangentbordet större.
Alternativ
HTC Desire och Samsung Galaxy S är de mest självklara alternativen, om man inte vill välja Apples eget budget-alternativ Iphone 3GS. Sony Ericsson X10 är ett annat alternativ med bättre kamera än konkurrenterna, men med lite sämre skärm.
Kameraexempel
Bland kamerans brister märks främst att den ger suddiga bilder inomhus och utomhus i dagsljus blir de ljusa delarna av bilden ofta överexponerade, alltså kritvitt istället för den naturliga färgskalan man hade önskat.
Den främre kameran är enkel att använda när du tar självporträtt, men då är det inte fem megapixel utan bara 0,3 megapixel du får.
Videoexempel
Exempelvideo från Iphone 4 from Mobil.se on Vimeo.
För stillbilder finns autofokus och pekfokus, men det saknas tyvärr för videoinspelningar. Där finns istället endast pekfokus och det innebär alltså att man pekar på skärmen där man vill ha fokus i bilden/filmen. För videoinspelning fungerar det väldigt dåligt. Har man en närbild och går över till en helbild så måste man klicka på skärmen för att videokameran ska fokusera om. Förutom att själva klicket innebär att kameran och därmed bilden hoppar till så innebär även ofokuseringen att det skakar till ytterligare lite. Det är ett stort minus.
Läs fler artiklar från augusti 2010 här.


































