Rss

kundklubben
Bakåt Bild 1 av 8 Framåt
bildkskärm1
Bakåt Bild 1 av 8 Framåt

Skola: Mobilen som bildskärm

Surfplattan som andra skärm

Vill man ha mer skärmutrymme att arbeta med på sin dator så behöver man inte lägga slantar på att köpa en ny skärm. Har man en surfplatta går det nämligen att använda den som en extra skärm till datorn.

Alternativ: 
Teamviewer för fjärrstyrning

Gör att man kan fjärrstyra sin dator med en Androidenhet.
Pris: Gratis
Nedladdning: Finns på Google Play

_
image_
taggar
android bildskärm

Att få mer skärmutrymme för sin dator behöver inte alltid ske genom att man köper till flera skärmar och skaffar ett dyrt grafikkort med flera anslutningar. Ett alternativ är att använda ett verktyg för virtuella skrivbord, medan ett annat är att man kan ansluta sin mobiltelefon eller surfplatta till datorn och utvidga skärmytan över den enhetens skärm. Det är det sistnämnda alternativet vi ska kika närmare på i den här skolan.

Ett verktyg som är byggt för detta ändamål heter Idisplay och som man kan utläsa av namnet så är det en app som först var byggd för ios-plattformen. Sedan ett drygt år tillbaka så finns programmet dock även tillgängligt för Androidplattformen. 
 
Idisplay går lika bra att använda på en vanlig Androidtelefon som på en surfplatta, men på grund av de små skärmarna som (de flesta) mobiltelefoner är försedda med så blir det rent praktiskt svårt att få någon större nytta av en sådan sammankoppling. Möjligen kan det vara ett alternativ om man har en gammal smartphone som man ändå inte använder eller om man har en ultraportabel dator vars skärm också den är väldigt liten.
 
Datorn och surfplattan kopplar man samman antingen via en usb-kabel eller via ett trådlöst nätverk efter att man har installerat appen på sin surfplatta och en programvara på sin dator. Smidigast är det förstås att göra sammankopplingen på trådlös väg eftersom man då slipper bry sig om trasslande kablar. 
 
Det drar en hel del ström att använda Idisplay, som ju har både skärmen och nätverks­anslutningen igång konstant, så se till att ha laddaren inkopplad för att undvika att surfplattan som skärm helt plötsligt slocknar på grund av batteribrist.
 
Segare än en vanlig skärm
Eftersom bildinformationen från datorn till surfplattan först ska bearbetas av programmet på datorn, sedan skickas över nätverket och sedan återigen bearbetas av Androidappen för att slutligen dyka upp på ­surfplattans skärm innebär det att en viss fördröjning helt klart är märkbar jämfört med om man skulle ha anslutit en riktig skärm på det traditionella sättet. 
 
Det här gör att Idisplay är mer eller mindre omöjligt att använda om man vill spela spel över flera skärmar och det är inte heller lämpligt med alltför grafiktunga program. Tilläggas bör dock att den trådlösa router som jag använder mig av har rätt så många år på nacken och kan därför ha varit lite av en flaskhals när jag testade programmet.
 
För många av de sysslor som flera skärmar faktiskt ger ett mervärde till, som programmering, databashantering eller webbutveckling, fungerar det dock bra. Ett plus är att man kan styra muspekaren direkt på surfplattans skärm med fingrarna och man kan om man vill skriva in text på skärmen direkt från surfplattan.
 
Som pc-program så är Idisplay hyfsat resurssnålt. Oavsett om man bara har ett textprogram uppe på skärmen eller visar videoklipp från Youtube så tar det inte mer än runt 15 megabyte arbetsminne och runt 3–4 procent av processorresurserna på den Pentium Dual-Core 3,2 ghz-maskin som jag testade programmet på.

Läs fler artiklar från maj 2012 här.


Nyheter
One Touch Star Testrapport: Alcatel One Touch Star
Med tanke på att One Touch Star kostar cirka 2000 kronor verkar Alcatel ha lyckats med att ge mobilen tillräckligt mycket prestanda för att den potentiella målgruppen inte ska bli besvikna. Idag 09:08
Ice phone Test: Ice Phone
Retroprylar är en kul grej, men inte när de enbart riktar sig till antikviteter. 19 juni 2013
Office 365 iphone Office för Iphone har släppts i Sverige
Office 365, Microsofts internetbaserade variant av Office, går nu att ladda ned i svenska App Store. 19 juni 2013
HTC Butterfly S 1 Butterfly S: Nytt kraftpaket från HTC
Nya HTC Butterfly S är ett riktigt kraftpaket med ett Snapdragon 600-chipp, full hd-skärm på fem tum - och ett 3200mAh-batteri. 19 juni 2013
Alcatel-Lucent Skuldtyngt Alcatel-Lucent ändrar strategi
På onsdagen offentliggjorde Alcatel-Lucent The Shift Plan, en ny strategi som fokuserar på IP-nätverk och supersnabbt bredband. I samband med strategiändringen ändras även ledningsstrukturen. Den nya planen förenas också med kostnadsbesparingar på en miljard euro. 19 juni 2013
Facebook Home Facebooks fiasko kan vändas till framgång
Det var i början av april som Facebook under ett event lanserade Android-skalet Facebook Home. Antalet nedladdningar visar på ett stort intresse, men användarnas låga snittbetyg visar att mycket kan förbättras. 19 juni 2013
Guider
styr datorn med mobilen Skola: Styr datorn med mobilen
Att styra datorn med mobilen låter kanske som något väldigt avancerat och krångligt? Med rätt appar är det faktiskt inte svårare än att ställa in mejlen. Vi visar hur du gör. 2 april 2013
facebook Skola: Facebook i Ios 6
När Apple integrerade Twitter i Ios 5 var det många som undrade varför Facebook inte fick vara med. I och med lanseringen av Ios 6 har Apple lyssnat till önskemålen och bakat in Facebook i systemet (som i skrivande stund är uppe i version 6.1.2). Vi går igenom vad det innebär för dig som användare och hur du får ut det mesta av symbiosen. 2 april 2013
airplay startbild Så kör du Airplay med Android
När du fyller din telefon med både bilder och film är Apples teknik för att visa det på större skärm smart. Vi visar hur du får tekniken att fungera med din Androidenhet. 5 mars 2013
iphonetips Fixa problem i Imessage
Så får du kontroll över vad som syns för e-postadress eller telefonnummer som syns hos mottagaren Imessage. 6 januari 2013
skydrive Guide: Microsoft Skydrive
Med Skydrive kan du lagra och komma åt dina viktigaste filer överallt i världen. Det enda du behöver är uppkoppling till internet. 2 januari 2013
spionskola Bli 007 med mobilen
Vad säger vännerna om dig när du lämnar rummet? Vad gör folk på andra sidan jorden? Är du nyfiken i en strut kan du använda din mobil för att ta reda på massor av spännande saker om dina medmänniskor. 27 december 2012

Sök på mobil.se

Mobils nyhetsarkiv
Prylportalens nyhetsarkiv

Information om cookies