Fon vill täcka hela städer med w-lan
Med föregångare i bland annat i Frankrike och Spanien tar Fon konceptet med att täcka en hel stad med w-lan vidare till Sverige. Tanken är att Fon i samarbete med städer och kommuner ska sprida möjligheten att koppla upp sig
För att kunna koppla upp sig grats till en basstation från Fon krävs dock att man själv är medlem och delar ut sitt bredband hemma. Annars får man betala för uppkopplingen.
I slutet av förra året gav Fon bort gratis w-lan-routrar för att locka nya användare och då gick antalet medlemmar i Sverige om de som fanns i till exempel England och Frankrike. Alla som nappat på erbjudandet tycks dock inte ha installerat sina enheter för de dryga 200 000 medlemmarna i slutet av förra året är idag 150 000 aktiva som verkligen har sina routrar uppkopplade och delar ut sin bredbandskapacitet via Fon. Av dessa finns ungefär 8000 i Sverige.
De 8000 accesspunkter som Fon idag kan erbjuda gör dem till det mest spridda nätverket av accesspunkter i Sverige, men placeringen i människors hem gör att man kanske inte alltid har uppkoppling där man helst vill ha det. Fon saknar alltså täckning på järnvägsstationer, flygplatser, hotell och kaféer där konkurrenterna satsat på att finnas.
Däremot har Fon i USA satsat särskilt på att locka medlemmar som bor i anslutning till ett Starbucks-kafé. Där erbjuder Starbucks w-lan, men om en medlem bor i anslutning till kaféet kan den som surfar på Starbucks istället upptäcka Fon och den vägen surfa betydligt billigare än för Starbucks taxa.
Läs fler artiklar från juni 2007 här.
Nyheter
Tester och guider
Bli plusmedlem
Mobil-nyheter via RSS

(1 st)
(3 st)





Ska man få ringa när man kör bil? SMS:a? Har du GPS i bilen - eller använder du mobilen för att hitta?
Svara på enkäten som vi gör i samarbete med biltidningen auto motor & sport.




