Nokia 6700 - designlur med 5 megapixlar och gps
För drygt ett år sedan var Nokia 6300 den finska mobiljättens bäst säljande lur i Sverige. Nu släpper Nokia uppföljaren 6700, med liknande design - men betydligt mer välutrustad funktionsmässigt.
Bästa pris hos Pricerunner:
Mått: 109.8 x 45 x 11 mm
Vikt: 116 gram
Skärm: 2,2-tums med 320x240 pixlar och 16,7 milj. färger
Kamera: 5 megapixlar och autofokus med fotolampa, video i 640x480 pixlar med 15 bilder per sekund
Minne: 170 MB inbyggt, plats för microSD-minneskort med upp till 8 GB
Batteritid: 4 tim taltid, 300 tim standbytid, 20 tim musikspelningstid
Övrigt: Inbyggd gps med Nokia Maps, UNC brusredusering, stöd för att dela bilder och video med Share on OVI
Internet: Nokias OSS-webbläsare, turbo-3G med 10,2 Mbit (2,0 Mbit/sek vid uppladdning)
Pris: Cirka 3000 kronor
- Vi tror riktigt starkt på 6300, dels på grund av designen, dels funktionsmässigt och prismässigt, säger Klas Ström till Mobil.
Framför allt är det priset i kombination med egenskaperna det som ska locka. Cirka 3000 kronor inklusive moms ska Nokia 6700 kosta i Sverige, om man köper telefonen utan abonnemang eller subventioner.
6700 har 5-megapixelkamera med autofokus, och fotolampa. Den har också gps med "assisted gps" för snabb positionering. Som kartprogram lägger Nokia med Nokia Maps.
Det här är funktioner som annars bara brukar finnas i Nokias smartphones med operativsystemet Symbian/S60. Men 6700 kör Nokias lite enklare menysystem S40, och det är den första Nokia-telefonen med GPS som inte tillhör det lite dyrare smartphones-segmentet.
Nokia 6700 har också en hel del internet-program, och turbo-3G med stöd för den nya högre hastigheten 10,2 Mbit per sekund. Bland övriga finesser kan nämnas brusreducering med UNC-teknik och inbyggd accelerometer som känner av hur man håller telefonen och roterar skärmbilden efter det.
6700 kommer förutom i rostfritt-varianten även att säljas i en helsvart version. Säljstart är planerad till någon gång under andra kvartalet i år.
Läs fler artiklar från januari 2009 här.
Nyheter
Tester och guider
Bli plusmedlem
Mobil-nyheter via RSS

(14 st)



(3 st)
(2 st)



Ska man få ringa när man kör bil? SMS:a? Har du GPS i bilen - eller använder du mobilen för att hitta?
Svara på enkäten som vi gör i samarbete med biltidningen auto motor & sport.




