Sony Ericssons nya japanmobil med FM-sändare
Sony Ericsson släpper nu i Japan en musikmobil med 2 gigabytes inbyggt minne, och dessutom inbyggd FM-sändare. På så vis kan du spela upp musiken i en vanlig radio i närheten, exempelvis bilradion.
Bästa pris hos Pricerunner:
Skärmen är ovanligt stor, 2,7 tum, och märkt med Sonys tv-varumärke Bravia. Men det är ändå musikfunktionerna som förmodligen kommer att vara det viktigaste lockbetet. W52S är en musikmobil med 2 gigabytes inbyggt minne, och dessutom finns dubbla minneskortplatser - det finns plats för både microSD-minneskort och Sonys eget M2-minneskort.
Sonys in-ear-hörlurar följer med, men det mest nyskapande med telefonen är egentligen att den har inbyggd FM-sändare. Det går alltså att spela upp sina musikfiler på telefonen i närmaste radio.
W52S har också en 2,1-megapixelkamera. På grund av 2,7-tumsskärmen är telefonen inte någon minimobil, den har en vikt på 130 gram. Sony uppger att telefonen klarar 110 timmars musikuppspelning innan batteriet behöver laddas på nytt, vilket låter imponerande om det stämmer.
På svenska Sony Ericsson uppger Per Alksten att man inte kan kommentera om någon liknande mobiltelefon från Sony Ericsson kan tänkas komma till Europa.
Läs fler artiklar från maj 2007 här.
Populärt inom Mobiltelefoner
från: 4165.00
Nyheter
Tester och guider
Bli plusmedlem
Mobil-nyheter via RSS




(1 st)

(3 st)
(2 st)



Ska man få ringa när man kör bil? SMS:a? Har du GPS i bilen - eller använder du mobilen för att hitta?
Svara på enkäten som vi gör i samarbete med biltidningen auto motor & sport.




