Tufft förklara nya mobiler
Jo, men inte på grund av antalet megapixlar. Med dagens bildsensorer och optik i mobilkamerorna är skillnaden mellan 3,2 megapixel och 5 megapixel främst att man får en större grynig bild, inte en skarpare bild. Däremot sker det hela tiden förbättringar på styrningen av fokus, blixtbelysning, reaktionstid med mera som faktiskt gör att mobilkamerorna blir bättre.
Men man säljer inte en kameramobil på att den har bättre precision i fokus. Folk vill ha lättmätta prestandatal som megapixel och gigabyte, och tillverkarna svarar lydigt. Det här kan drabba till exempel en telefon som Nokia N81, som är bra främst på sätt som inte syns i de vanliga prestandatalen: Snabb 3D-grafik för spel, snabb videouppspelning, bra ljud för musik, med mera. Men bara 2 megapixel.
Kanske kommer branschen komma på pedagogiska riktvärden för sådana egenskaper som folk kan ta till sig, megatexel eller bildrutor per sekund. Men kamerakvaliteten kommer nog aldrig att mätas i annat än megapixel. Därför kommer vi på tidningen Mobil fortsätta att noggrant testa telefonerna och förklara för er läsare vad som egentligen döljer sig bakom megapixlarna.
Läs fler artiklar från november 2007 här.
Nyheter
Tester och guider
Bli plusmedlem
Mobil-nyheter via RSS

(1 st)
(3 st)


(2 st)



Ska man få ringa när man kör bil? SMS:a? Har du GPS i bilen - eller använder du mobilen för att hitta?
Svara på enkäten som vi gör i samarbete med biltidningen auto motor & sport.




