Visar vägen på webben
Tomtoms kostnadsfria ruttplanerare har just blivit tillgänglig för svenskar. Den utnyttjar tillgänglig information för att visa bästa väg och beräkna ankomsttid när du ska resa.
Bästa pris hos Pricerunner:
Det finns dock ingen möjlighet att exportera sina rutter till bilnavigatorn utan tjänsten är mest till för att visa på möjligheterna och får ses som ett alternativ till andra karttjänster som Eniro, Google Maps eller Hitta.se. Som jämförelse kan man dock notera att Hitta.se har fartkameror, vägtullar och vägkameror i sina kartresultat, vilket saknas hos Tomtom. Däremot visar Tomtom aktuella trafikstörningar som vägarbeten och köer.
Precis som liknande karttjänster på webben kan man skriva ut sin rutt på papper och få start- och mål med små kartor och vägbeskrivning sväng för sväng mellan de båda platserna.
Tomtom Routes på webben är i en svensk betaversion och det händer därför att man får upp felmeddelanden ibland när man använder tjänsten. En annan egenhet är översättningen som bara är genomförd delvis, vilket resulterar i texter som "Avsmalnande körfält, with a delay of 8 min". Tomtom Routes har funnits sedan början av december förra året, men lanseras alltså nu i Sverige.
Läs fler artiklar från april 2009 här.
Populärt inom GPS/Navigering
från: 4010.00
Nyheter
Tester och guider
Bli plusmedlem
Mobil-nyheter via RSS

(2 st)



(3 st)




Ska man få ringa när man kör bil? SMS:a? Har du GPS i bilen - eller använder du mobilen för att hitta?
Svara på enkäten som vi gör i samarbete med biltidningen auto motor & sport.



