Z780: Kommande vikbar från Sony Ericsson
Lågupplösta bilder och sparsamma fakta på en kommande vikbar Sony Ericsson har ramlat ut på nätet. Telefonen ska heta Z780, och är snarlik den nyligen släppta Z770 till utseendet. Mobils gissning är därför att det är den amerikanska versionen av Z770.
På Sony Ericssons wapsida finns det även en profil för Z780, och ur den kan man utläsa att telefonen har 320 x 240 pixlar på skärmen och 262 000 färger. Inga överraskningar här precis, men modellbeteckningen bekräftas i alla fall. Teckentyp anges också som US-ASCII; vilket tyder på att det är en amerikansk modell.
Eftersom Sony Ericsson är i färd med att byta namngivningssystem på sina telefoner och Z780 följer det gamla systemet lär det knappast röra sig om någon uppföljare till Z770 som precis kommit ut. Vår slutsats är i stället att det är en amerikansk variant av Z770.
Läs fler artiklar från april 2008 här.
Nyheter
Tester och guider
Bli plusmedlem
Mobil-nyheter via RSS


(1 st)
(3 st)





Ska man få ringa när man kör bil? SMS:a? Har du GPS i bilen - eller använder du mobilen för att hitta?
Svara på enkäten som vi gör i samarbete med biltidningen auto motor & sport.




