Droid 2 blir internationell
Den första versionen av Droid 2 var inget för mobilköpare på fel sida Atlanten. Nu har lanseringsplanen läckt ut för en version som tagits fram för att fungera i flera sorters mobilnät.
Den amerikanska operatören Verizon planerar att släppa en telefon som kallas Droid 2 World Edition under september, enligt webbplatsen Phone Arena som i sin tur fått informationen från en källa som man bedömmer som trovärdig. Tillägget "World Edition" syftar på att telefonen ska fungera både i amerikanska cdma-nät och i de europeiska umts/hspa-näten.
När Motorola lanserade den amerikanska föregångaren Droid dröjde det inte länge förrän man också presenterade Milestone, en identisk telefone som bara skiljde sig åt genom att vara konstruerade för europeiska mobilnät. Nu verkar man istället ha satsat på en uppföljare som inte begränsas av var man befinner sig.
Om Droid 2 kommer att bli tillgänglig på den europeiska marknaden återstår att se. Det vore dock osannolikt om Motorola skulle utveckla en så avancerad telefon utan att sprida den till en så stor marknad som möjligt.
Droid 2 är försedd med version 2.2 av Android, har en 3.,7 tums skärm med upplösningen 480x854 bildpunkter och som framgår av bilden har den ett utdragbart tangentbord.






