Bästa mobiltelefonerna


3D-skrivare producerar analog musikskiva

Fildelning 2.0 tar musikpiraterna till helt ny nivå men vad säger egentligen IFPI om det här?

Vi skrev ju om 3D-skrivare häromdagen  och det här är i allra högsta grad relaterat. Uppenbarligen kan man nu tanka ner 3D-ritningar för att skriva ut analoga skivor som kan producera ljud. Frågan är hur rättsapparaten ställer sig till det här? Nu handlar det i och för sig inte om vanliga vinylformat utan en gammal bortglömd leksak producerad av Fisher-Price. Skivan har riktigt feta spår och roterar med snigelfart. Nej, det kommer naturligtvis inget välljud ur den här manicken.

Har du spelat Portal kanske musiken känns igen? Det är Jonathan Coultons "Still Alive" som hörs till eftertexterna. Kolla in originalet här.

Nej, det här kommer kanske inte slå på bred front men som idé och koncept är det intressant. Var går egentligen gränsen mellan en kopia och ett nytt verk?


Läs fler artiklar från januari 2012 här.


Sök på mobil.se

Mobils nyhetsarkiv
Prylportalens nyhetsarkiv

Information om cookies