Bästa mobiltelefonerna


Mike Lazaridis

Blackberrys vice vd: "Stäng av Internet istället"

Saudiarabien har stängt ned Blackberry. Förenade Arabemiraten, Indien och Indonesien hotar med att göra det det. Responsen från tillverkarens vice vd:
- De borde stänga ned Internet istället.

Blackberry-tillverkaren RIM har haft problem med en rad länder den senaste tiden. Ett flertal regeringar har klagat på att informatioen som sänds via Blackberrys tjänster är krypterad, och att informationen som sänds går via servrar utanför respektive lands gränser.
Saudiarabien har nu stängt ned alla möjligheter att använda Blackberry-tjänster, Förenade Arabemiraten kommer att stänga ned Blackberry i oktober och både Indien och Indonesien hotar med Blackberry-förbud såvida man inte ges tillgång till all information. De kräver även att de servrar som Blackberry jobbar mot ska finnas innanför respektive lands gränser.

Nu tar RIM:s vice vd Mike Lazaridis bladet från tungan och ger i en intervju med Wall Street Journal sin syn på saken.
- Det här handlar egentligen om Internet. Allt på Internet är krypterat, det här är ingen fråga som bara rör Blackberry. En regering som inte kan hantera det borde stänga av Internet istället, och inte bara oss.
Lazaridis berättar även att RIM har som ambition att fortsätta bearbeta länderna ifråga, "för att säkerställa att de förstår hur Internet fungerar"

- Det är inte många av dem som har doktorshattar, och de har inte någon akademisk examen i datavetenskap, säger Lazaridis till Wall Street Journal.
Trots allt säger sig dock Lazaridis vara säker på att bannlysningarna av Blackberry kommer att hävas, "så länge det finns utrymme för en rationell diskussion". 
Hittills har ju dock inte de berörda regeringarna bjudit på mycket av den varan i den här frågan. Det hela håller även på att utvecklas till en politiskt het potatis då RIM har fått stöd från bland andra USA:s utrikesminister Hillary Clinton som säger att det är "en fråga om information och frihet". Även Kanadas handelsminister Peter van Loan ger RIM sitt fulla stöd. Längst i sin kritik av de länder som planerar att stänga ned Blackberry går Baihrans kronprins, Shejk Salman Al-Khalifa, som via Twitter kallar Saudiarabiens och Förenade Arabemiratens agerande "Ignorant och kortsiktigt".

 


Läs fler artiklar från augusti 2010 här.


Sök på mobil.se

Mobils nyhetsarkiv
Prylportalens nyhetsarkiv

Information om cookies