Iphone 4S i test
Till det yttre är Iphone 4S nästan identisk med föregångaren Iphone 4 och insidan skiljer sig inte mycket den heller. Ändå bjuder Iphone 4S på överraskningar.
Betyg
- Telefoni & Data:
- 9/10
- Multimedia:
- 8/10
- System & Program:
- 8/10
- Användarupplevelse:
- 8/10
- Material & kvalitet:
- 9/10
- Totalbetyg:
- 84%
- Så sätter vi betyg
Fakta
- Modell:
- Iphone 4S
- Tillverkare:
- Apple
- Lanseringsdatum:
- 2011-10-04
- Typ:
- Pekskärmsmobil utan knappsats
- Mått:
- 115,2 x 58,6 x 9,3 mm
- Vikt:
- 140 g
- Pris:
- 5795 kr
- System:
- Ios
- Processor:
- Apple A5 dubbelkärnig
- Nät
-
- Datahastighet in:
- 14,4 Mbit/s (Turbo-3G) samt wlan 802.11 b/g/n
- LTE
- Skärm
-
- Mått:
- 3,5 tum
- Upplösning:
- 640 x 960 pixel
- Pekskärm:
- Kapacitiv
- 3D
- Minne
-
- Lagringsminne:
- 16,32,64 GB
- Minneskortplats
- Medföljande minneskort:
- Nej
- Kamera
-
- Upplösning:
- 8 Megapixel
- Kameraknapp
- Autofokus
- Kamera för videosamtal
- Fotobelysning:
- Fotolampa
- Videoinspelning, upplösning:
- 1920 x 1080 pixel
- Videoinspelning, bilder/sek:
- 30 fps
- Media
-
- Musikformatstöd:
- Ingen uppgift
- Videoformatstöd:
- Ingen uppgift
- FM-radio
- Internet
-
- Webbläsare:
- Full
- Flash-stöd
- E-post
- Exchange-synk
- Google-synk
- Delning av Internet till dator:
- USB, Wlan
- GPS
-
- Program:
- Google Maps
- Navigering:
- Ingår
- Anslutningar
-
- USB
- Bluetooth:
- 4.0
- Wlan:
- 802.11b/g/n
- NFC
- DLNA
- HDMI
- Synkprogram
-
- Mac
- Batteri
-
- Taltid enligt tillverkaren:
- 8 tim
- Uppmätt taltid:
- 7 tim 21 min
- Kommentar:
- Taltiden är lite sämre än vad Apple uppger, men framför allt märker man att batteritiden är sämre när man använder telefonen normalt för att surfa och använda övriga tjänster.
- Tillbehör
-
- Headset
- USB-kabel
- Övrigt
-
- Java
- Röststyrning:
- Siri
- SAR-värde:
- 1,18 W/kg
- Tålig:
- Nej, Vattentålig
Plus:
Kameran
Siri på engelska
Minus:
Ingen svensk Siri
Bara marginellt snabbare
Alternativ
Apples egen Iphone 4 är ju ett alternativ eftersom likheterna är så stora med 4S, men Iphone 4 säljs nu enbart med 8 gigabyte och ett bättre val är då antingen helt enkelt Iphone 4S eller Sony Ericsson Xperia Arc eller Arc S som delar många av Iphone 4S egenskaper, men istället för iOS använder Android.
Testbild:
Färgåtergivningen i bilderna från Iphone 4S är väldigt bra och det tar den till toppklungan bland kameramobiler. Det är stor skillnad jämfört med Iphone 4. Även filmer har bra färgåtergivning, men man måste ställa skärpan manuellt genom att klicka på skärmen. Kontinuerlig autofokus hade varit bra.
I Iphone 4S sitter de flesta nyheterna i mjukvaran iOS 5 som även finns till Iphone 4 och tidigare modellen Iphone 3GS. Med den snabbare processorn ska allt dock gå snabbare i Iphone 4S och dessutom har du till exempel en ny bättre kamera med förbättrad optik och bättre upplösning, alltså fler megapixel och skarpare video.
Siri, en röststyrd assistent som hjälper dig genom att svara på dina frågor och uppfyller dina önskemål finns också här, men den är inte aktiverad när du väljer svenska som språk i telefonen. Aktiverar du den själv får du göra det manuellt och då är det engelska som gäller när du ska prata med henne.
Del 2: Siri - smart men har brister
Del 3: Siri - kalender och påminnelser
Del 4: Lite snabbare
Del 5: Video och stillbilder
Del 6: Bildspel: Fotojämförelse
Del 7: Sammanfattning och betyg

