Rss

kundklubben
Bakåt Bild 1 av 5 Framåt
ingang
Bakåt Bild 1 av 5 Framåt

Kinesisk Rolex-kopia

Test: Huawei Ascend G300

Huawei är duktiga på att pumpa ut mobiler i lågprissegmentet. Det senaste tillskottet, med det sexiga namnet G300, ser på avstånd ut att tillhöra en finare kategori.
taggar
huawei ascend g300 android

Betyg

Telefoni & Data:
8/10
Multimedia:
5/10
System & Program:
6/10
Användarupplevelse:
7/10
Material & kvalitet:
8/10
Totalbetyg:
68%
Så sätter vi betyg

Fakta

Modell:
Ascend G300
Tillverkare:
Huawei
Lanseringsdatum:
2012-02-28
Typ:
Pekskärmsmobil utan knappsats
Mått:
122,5 x 63 x 10,5 mm
Vikt:
140 g
Pris:
2100 kr
System:
Android
Processor:
1 GHz
Nät
3g-band:
900 MHz, 2100 MHz
GSM-band:
850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz
Datahastighet in:
7,2 Mbit/s (turbo-3g)
LTE
Skärm
Mått:
4,0 tum
Upplösning:
480 x 800 pixel
Typ:
TFT
Pekskärm:
Kapacitiv
3D
Minne
Lagringsminne:
4 GB
Minneskortplats
Kamera
Upplösning:
5 Megapixel
Kameraknapp
Autofokus
Kamera för videosamtal
Fotobelysning:
Fotolampa
Videoinspelning, upplösning:
1280 x 720 pixel
Videofokus:
Fixfokus
Media
Musikformatstöd:
mp3, wav, ogg, mid, amr, mp4, 3gp
Videoformatstöd:
MP4, H.263, H.264
FM-radio
Internet
Webbläsare:
Full
Flash-stöd
E-post
Exchange-synk
Google-synk
Delning av Internet till dator:
USB, Wlan
GPS
Program:
Google Maps
Navigering:
Ingår
Anslutningar
USB
Bluetooth:
2.1
Wlan:
802.11b/g/n
NFC
DLNA
HDMI
Batteri
Kapacitet:
1500 mAh
Standbytid enligt tillverkaren:
350 tim
Taltid enligt tillverkaren:
5 tim
Tillbehör
Headset
USB-kabel
Övrigt
Java
Röststyrning:
Röstsökning, men endast på engelska
Tålig:
Nej

 

Fråga och svar
Kan man lita på Huawei som märke? 
Även om företaget kanske inte är jättekänt bland allmänheten så är det en stor aktör och de satsar på att bli topp tre i världen på mobila enheter till 2015. 
taggar
huawei ascend g300 android

Det första som slår en är att skärmen är större vad som är brukligt på billigare modeller, det andra är att det inte är en HTC-lur. Ska vi vara helt ärliga så känns det som att Huawei designteam har hämtat väldigt mycket inspiration från sin Taiwanesiska konkurrent. Fast om inte htc blir arga så tänker inte jag bli det heller eftersom slutresultatet är positivt. 

Som ordspråket dock säger ska man inte döma en bok efter omslaget och den exklusiva känslan får sig en rejäl smäll när man börjar bläddra bland sidorna. Skärmen må vara stor, men man upptäcker ganska snabbt att storleken inte är allt. 
 
Till att börja med är upplösningen ganska låg vilket bidrar till att ikonerna är väl tilltagna. Känsligheten är heller inte i topp, det känns som om man får ta i mer än vanligt för att skärmen ska förstå mina ambitioner. Det man dock bör ha i åtanke när man läser min klagosång är att är att priset på g300 gör att man får ha en viss förståelse för bristerna. 
 
Avskalat 
Huawei har introducerat ett eget gränssnitt, HAP 5.1 (Huawei Android Platform) och den har några riktigt trevliga funktioner. Att gen­vägarna till kamera, meddelanden och samtal är åtkomliga direkt från låsskärmen är ett exempel. Huaweis smarta lösning för tangentbordet är ett annat. När man skriver så kan man dra fingret uppåt över tangenten för att få en versal och drar man neråt så får man istället siffran som tangenten representerar. 
 
Enda problemet är att tangenterna är så små att man ofta råkar skriva även det som finns på tangenten ovanför eller under den tangenten som du först sätter fingret på. Det går att svepa över tangentbordet i sidled för att byta till alternativa layouter med större tangenter men inget av de två extra alternativen tilltalar mig. 
 
HAP 5.1 bjuder på minimala finesser och ändringar till standardgränssnittet och i det här fallet är det bra. Det tynger inte ner systemet och tar inte bort egenskaper som är välutformade i Googles "råa" Androidversion. 
 
Kameran är en svag punkt
Tyvärr har mobilen en akilleshäl som jag inte kan förlåta Huawei för, nämligen att g300 saknar en kamera för videosamtal. Huvudkameran med 5 megapixel har de i alla fall inte rationaliserat bort men med tanke på de mörka och aldrig riktigt skarpa bilderna den tar kanske det hade varit en mindre förlust. 
 
Här kan man skylla mycket på autofokusen som visserligen är snabb men inte speciellt exakt. Det hade varit trevligt också om man hade kunna sätta fokus manuellt på valfri plats i bilden. Än värre är det att när jag växlar över till video så sitter jag fast i samma fokusavstånd som jag hade i fotoläget. Extremt korkat. 
 
Prestandamässigt är G300 ingen raket med sin enkelkärniga 1-gigahertzprocessor. Men för vanligt dagligt användande och Angry Birds duger den alldeles utmärkt. Värre är det med mediakompatibilitet och prestanda. Standardspelaren har dåligt formatstöd, det kan man åtgärda genom att ladda ner en tredjepartspelare från Play men mobilen kämpar ändå med vissa högupplösta filmer. 
 
Det är mycket som hade kunnat vara bättre i g300 men man har överseende med allt förutom avsaknaden av videosamtalskamera och videoinspelningsautofokus, för det man får för vad den kostar är så mycket mer än vad de flesta av konkurrenterna i prisklassen har att erbjuda. G300 är som en falsk Rolex-klocka, på avstånd ser man ingen skillnad men vid närmare granskning så hör man att klockan tickar när visarna rör på sig. Men å andra sidan så visar den tiden korrekt. 

Läs fler artiklar från augusti 2012 här.


Xperia SP ingång Test: Sony Xperia SP
24 maj 2013
Betyg:
76%
Xperia Tablet Z vatten Test: Sony Xperia Tablet Z
21 maj 2013
Betyg:
78%
Galaxy S 4 startbild Samsung Galaxy S4
25 april 2013
Betyg:
80%
Asus Fonepad knappsats telefoni Test: Asus Fonepad
24 april 2013
Betyg:
68%
Huawei Ascend Y300 startbild Huawei Ascend Y300
18 april 2013
Betyg:
64%
Blackberry Z10 startbild Blackberry Z10
16 april 2013
Betyg:
76%
Xcover 2 toppbild Samsung Galaxy Xcover 2
9 april 2013
Betyg:
64%
Nokai Lumia 620 - sidan Nokia Lumia 620
5 april 2013
Betyg:
70%
dahl intouch 1 Dahl Intouch 1
3 april 2013
Betyg:
54%
Doro Phoneeasy 520x Doro Phoneeasy 520x i test
1 april 2013
Betyg:
36%
Ecom Ex-handy startbild Ecom Ex-handy 07.2-E
31 mars 2013
Betyg:
48%
Catepillar B25 startbild Caterpillar B25
29 mars 2013
Betyg:
42%
huawei ascend w1 startbild Huawei Ascend W1
25 mars 2013
Betyg:
68%
Doro Phoneeasy 740 Test av Doro Phoneeasy 740
25 mars 2013
Betyg:
56%
HTC One startbild HTC One testad
19 mars 2013
Betyg:
86%
Huawei Ascend D1 Quad XL Huawei Ascend D1 Quad XL i test
14 mars 2013
Betyg:
76%
ZTE Grand X In ZTE Grand X In i test
13 mars 2013
Betyg:
58%
Sony Xperia J Sony Xperia J i test
12 mars 2013
Betyg:
58%
HTC one SV toppbild HTC One SV
7 mars 2013
Betyg:
72%
Asus Vivo Tab Asus Vivotab TF600T i test
5 mars 2013
Betyg:
70%
Samsung Ativ S Samsung Ativ S i test
5 mars 2013
Betyg:
68%
Galaxy Note 10.1 4G framsida Samsung Galaxy Note 10.1 4G
5 mars 2013
Betyg:
80%
Windows Phone 8S by HTC Windows Phone 8S by HTC i test
27 februari 2013
Betyg:
68%
Samsung Ativ Tab GT-P8510 Windows RT surfplatta tablet Test: Samsung Ativ Tab
21 februari 2013
Betyg:
64%
Caterpillar B10, Cat B10, IP67, rugged, stöttålig, tålig Caterpillar B10
21 februari 2013
Betyg:
66%
Samsung galaxy camera kamera android amoled EK-GC100 Test: Samsung Galaxy Camera
20 februari 2013
Betyg:
74%
Optimus G start bild LG Optimus G
14 februari 2013
Betyg:
84%
Xperia Z spegling Sony Xperia Z
13 februari 2013
Betyg:
88%
Ipad 4 startbild Apple Ipad 4:e generationen
23 januari 2013
Betyg:
78%
Huawei Ascend Y201 Pro Start Huawei Ascend Y201 Pro
15 januari 2013
Betyg:
56%
Nokia Lumia 820 startbild Nokia Lumia 820
11 januari 2013
Betyg:
70%
Nexus7 3G framsida Asus Google Nexus 7 3G
9 januari 2013
Betyg:
84%
  • Senast
  • Populärt
  • Kommenterat
9 smarta tips för Ios
Ios är ett väldigt enkelt system som går fort att lära sig, men det finns många detaljer i systemet som gör det ännu smartare. Här år några spännande tips. 20 maj 2013
Jolla visar upp sin första telefon
Här är Jolla - den första telefonen som körs med det nya operativsystemet Sailfish OS. 20 maj 2013
Telenor tar bort avgift för tal, ...
I morgon onsdag släpper Telenor en helt ny abonnemangsportfölj. Nytt är att avgifter för tal, sms och mms har tagits bort från samtliga abonnemang. Istället ska operatören fokusera på att ta betalt för datatrafik. 21 maj 2013
Test: Sony Xperia Tablet Z
Sonys designkoncept från Xperia z-mobilen går igen i företagets nya surfplatta. Det gör även vattentåligheten. 21 maj 2013
Test: Samsung Galaxy S 4
Samsung Galaxy S4 är årets mest efterlängtade mobilsläpp men kan den verkligen leva upp till de skyhöga förväntningarna? 25 april 2013
Se hands-on med nya Jolla
På måndagen visade finska Jolla upp sin första telefon. Sajten Engadget var på plats och kollade in den nya enheten. 20 maj 2013
Samsung Galaxy S4 slår nytt rekord
Samsungs nya flaggskepp Galaxy S4 har sålts i tio miljoner exemplar på rekordkort tid, uppger företagets pr-avdelning. 23 maj 2013
"Världens tunnaste" har kommit ti...
OneTouch Idol Ultra från Alcatel har släppts i Sverige via operatören Tre. Enligt uppgifter från tillverkaren ska telefonen vara världens idag tunnaste telefon med en tjocklek på endast 6,45 millimeter. 24 maj 2013
Test: Sony Xperia SP
4G och hd-skärm. Sony Xperia sp flyttar fram gränserna för vad man kan förvänta sig av en mellanklasslur. Men den saknar fortfarande det där lilla extra som gör storebröderna Xperia v och Xperia z exceptionella. 24 maj 2013
Video: Se mer av "Galaxy S4 Active"
Samsung Galaxy S4 Active är mobilvärldens just nu sämst bevarade hemlighet. I dagarna såg vi de första bilderna på luren - och nu har det publicerats ett videoklipp där vi får bekanta oss lite mer med telefonen. 21 maj 2013
Apptest: Nya Google Hangouts
Hangouts är Googles nya meddelandeapp och den lanserades i veckan för Iphone, Android och i datorn. Vi har testat den. 18 maj 2013
Duell: Sony Xperia Z vs. HTC One
Sony och HTC har två värstinglurar som är svåra att inte rekommendera. Men båda har för- och nackdelar, så om man tvingas välja, vilken ska man ta? Vi reder ut frågan. 23 april 2013
Här är HTC:s nya Desire-lur
Desire 600 är senaste delen i HTC:s populära Desire-serie. Den nya modellen bjuder bland annat på en fyrkärnig processor, 8-megapixelskamera - och BlinkFeed. 23 maj 2013
Tunna Alcatel One Touch Idol Ultra
Friska fläktar är alltid välkomna. När Alcatel nu på allvar gör comeback är det just en frisk fläkt som driver in i Android-lägret. 21 maj 2013


Mobils nyhetsbrev

Vårt dagliga nyhetsbrev håller dig uppdaterad om vad som händer i mobilbranschen.

Registrera dig här!

Sök på mobil.se

Mobils nyhetsarkiv
Prylportalens nyhetsarkiv

Information om cookies