Rss

kundklubben
Bakåt Bild 1 av 6 Framåt
sola ingang
Bakåt Bild 1 av 6 Framåt

Reagerar på avstånd

Test: Sony Xperia Sola

Med egen design och udda finesser passar Sony Sola inte riktigt in i mallen för årets Sony­telefoner. Det gör den mer intressant.
taggar
android sony xperia sola

Betyg

Telefoni & Data:
6/10
Multimedia:
6/10
System & Program:
7/10
Användarupplevelse:
8/10
Material & kvalitet:
7/10
Totalbetyg:
68%
Så sätter vi betyg

Fakta

Modell:
Xperia Sola
Tillverkare:
Sony
Lanseringsdatum:
2012-03-13
Typ:
Pekskärmsmobil utan knappsats
Mått:
116 x 59 x 9,9 mm
Vikt:
107 g
Pris:
2800 kr
System:
Android
Processor:
1 GHz STE U8500 Dual Core
Nät
3g-band:
800 MHz, 900 MHz, 1900 MHz, 2100 MHz
GSM-band:
850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz
Datahastighet in:
14,4 Mbit/s (turbo-3g)
Datahastighet ut:
5,6 Mbit/s (turbo-3g)
LTE
Skärm
Mått:
3,7 tum
Upplösning:
480 x 854 pixel
Typ:
TFT
Pekskärm:
Kapacitiv
3D
Minne
RAM-minne:
512 MB
Lagringsminne:
8 GB
Minneskortplats
Kamera
Upplösning:
5 Megapixel
Kameraknapp
Autofokus
Kamera för videosamtal
Fotobelysning:
Fotolampa
Videoinspelning, upplösning:
1280 x 720 pixel
Media
Musikformatstöd:
MP3, 3GPP, MP4, SMF, WAV, OTA, Ogg vorbis
Videoformatstöd:
MPEG4, H.263, H.264
FM-radio
Internet
Webbläsare:
Full
Flash-stöd
E-post
Exchange-synk
Google-synk
Delning av Internet till dator:
USB, Wlan
GPS
Program:
Google Maps
Navigering:
Ingår
Anslutningar
USB
Bluetooth:
3.0
Wlan:
802.11b/g/n
NFC
DLNA
HDMI
Batteri
Kapacitet:
1320 mAh
Standbytid enligt tillverkaren:
475 tim
Taltid enligt tillverkaren:
5 tim
Uppmätt taltid:
6 tim 50 min
Kommentar:
Batteritiden får anses som godkänd, vilket är tur då Solas batteri inte kan bytas ut.
Tillbehör
Headset
USB-kabel
Övriga:
Två NFC-taggar följer med i paketet.
Övrigt
Java
Röststyrning:
Röstsökning, men endast på engelska
SAR-värde:
1,25 W/kg
Tålig:
Nej

Plus och minus
+
Smidigt format
NFC

-
Saknar videosamtalskamera
Inte senaste versionen av Android

 
 
Frågor & Svar
Att styra telefonen utan att nudda skärmen, är det något att ha? 
I dagsläget är användningsområdet väldigt begränsat, och jag har svårt att de att det kommer att ändra sig så länge bara Sola har funktionen. 
 
Vad kan jag använda NFC till? 
Det beror mycket på vem du är och vilken teknik du har runt omkring dig. Men på sikt tyder mycket på att NFC kommer att bli lika vanligt som till exempel bluetooth i telefonerna.
 
Varför säljs Sola i så få butiker? 
Sony har redan från början sagt att den inte är en fokusprodukt i Sverige. Kanske tycker de att den är för lik systerprodukten Xperia U.
 
 
Alternativ
Ett alternativ är Sonys egen Xperia U. Den är lite billigare och har kamera för videosamtal. Men å andra sidan saknar den stöd för NFC och plats för minneskort.
 
 
Testbild
sola
Kameran tar godkända bilder i bra ljus men har, som syns på molnen i den här bilden, svårt med stora skillnader mellan ljusa och mörka partier. Sony verkar också jobba hårt med brusreducering vilket gör att bilderna inte är riktigt skarpa när de betraktas i stor förstoring på till exempel en datorskärm.
taggar
android sony xperia sola

Modellen Sony Sola är först med funktionen "floating touch". Det vill säga Sonys namn på tekniken som gör det möjligt att styra saker på pekskärmen utan att direkt vidröra den. Tekniken bygger på olika elektriska potentialer precis som i en vanlig kapacitiv skärm. Skillnaden för användaren blir egentligen att det finns två sätt att peka på telefonen som kan ge olika respons.

Närmast kan det jämföras med hur muspekaren används på en webbsida. Något händer när musen förs över en länk eller en bild och något annat när du klickar på samma länk eller bild. Sony har inte hittat på så värst mycket funktioner som kan användas tillsammans med tekniken. 

sola touch

 
Det första vi upptäcker när vi testar telefonen är att det går att påverka de rörliga bakgrunderna i Sola genom att föra fingret några millimeter över skärmens yta. Kul en stund, men kanske inte så användbart. Andra funktionen är i mobilens webbläsare. Här fungerar pekandet på lite avstånd just precis som en muspekare innan klick hade gjort på datorn. Webbsidor som har en funktion för "mouse over" på datorn reagerar på samma sätt för "floating touch". 
 
Tyvärr finns den funktionen knappt på några mobilanpassade sidor, inte så konstigt kanske eftersom Sola är ensam om den i mobilvärlden ännu så länge. Och på rätt många webbsidor anpassade för dator är den lite knepig att använda, men det fungerar i alla fall för det mesta. Bäst kanske på sajter som lyser upp länkar så att det blir lite enklare att pricka rätt. Blir tekniken mer spridd kanske det kommer andra appar och funktioner med fler användningsområden, men hittills fungerar det mest som en kul teknikdemonstration och inget som i sig självt gör att du väljer Sony Sola. Som tur är har Sola en del andra trevliga egenskaper. 
 
Egen design
Telefonen använder inte samma designspråk som sina syskon Xperia U, P och S. Det betyder att den genomskinliga randen under skärmen inte finns med. Ärligt talat så saknar jag den inte alls. Sola ligger kanske närmast den lite billigare modellen u i Sonys modellprogram. De båda telefonerna är ganska lika i utförandet men jag upplever det som att Sola ligger lite skönare i handen. Dessutom avslutas den med en liten klack nedanför skärmen och menyknapparna vilket gör att det är enkelt att hitta knapparna även om de är touchknappar. 
 
Specifikationsmässigt står Sony Sola inte ut. Den hamnar lite mitt emellan U och P även här. Till skillnad från den lite bulligare U har den dock fått NFC-teknik vilket betyder att den kan användas för att läsa av små radiotaggar. Idag finns få tillämpningar, men det finns många planer på att NFC ska kunna användas till exempel för att betala med mobilen i butik och på kollektivtrafik. 
 
sola knapp


Redan idag kan telefonen användas tillsammans med vissa passerkortssystem, men Sony inser att tillämpningarna ännu är få och skickar med ett par egna radiotaggar i paketet. De kallas "smart tags" och kan tillsammans med en widget i mobilen användas för att starta olika program eller göra ändringar i olika inställningar när telefonen sätts mot taggen. 
 
Sony förslag är att man till exempel sätter en tagg hemma och en på jobbet för att anpassa inställningarna. Det fungerar men känns ändå ganska begränsat i och med att widgeten bara kan kopplas till Sonys egna taggar och inte också till taggar som redan finns i din omgivning. Problemet kan man i och för sig avhjälpa genom att ladda hem någon av alla de nfc-appar som finns i Googles appbutik Play. 
 
Ingen monsterprestanda
Prestandamässigt ligger Sola på samma nivå som den billigare U med en 1 gigahertz dual core-processor och 512 megabyte minne för att köra appar och program. Det är inget prestandamonster men räcker för de flesta vanliga användningsområden på telefonen. Tyvärr har Sony valt att spara in på videosamtalskameran i Sola. Visserligen går det fort­farande att göra ett videosamtal med till exempel Skype, men funktionen blir lite begränsad när du inte kan titta på den du pratar med samtidigt som du själv tittar på skärmen.
 
Solas skärm är helt okej. Upplösning och pixeltäthet kan så klart inte jämföras med toppmodellerna men under testet är det inget jag direkt irriterat mig på utan den fungerar ungefär som förväntat. En sak som dock irriterar är placeringen av telefonens volymkontroll. Den sitter för långt ned i förhållande till tummen vilket gör att den är svår att komma åt. 

Se sola kamera
 
Ett annat knapproblem är att kameraknapp och av-och-på-knapp är så lika att det är lätt att ta fel när ett kort ska tas snabbt. Dock har telefonens Sonys numera vanliga funktion att kameran startas och en bild tas direkt när kameraknappen trycks ned även om telefonen är i låst läge. Smart om en bild ska tas snabbt. Dock hänger inte autofokusen alltid med när snabbfunktionen används. 
 
I övrigt presterar den 5-megapixliga kameran helt okej för en mobilkamera. Men den har som många andra problem i mörka miljöer eller där skillnaderna mellan mörkt och ljust är stora.
 
Sola levereras med Android version 2.3 och inte den nyare 4.0. Sony har visserligen aviserat att en uppdatering ska komma, men det är ändå synd att telefonen inte har den senaste versionen installerad från start. 
 
Trots det tycker jag att Sola är en trevlig mobil för den som inte kräver absolut högsta prestandan men ändå tycker att det är kul att leka med lite nya funktioner som NFC och ny pekteknik. Trist dock att videosamtalskamera saknas. 
 
 
"Å andra sidan”
David Boda: Jag är för ny teknik men det ska finnas tillräckligt med applikationer för det innan den lanseras. Idén med att låta ett svävande finger fungera som »mouse over« är bra men i praktiken fungerar det sådär. Och att utelämna videosamtalskameran är bara dumt. 

Läs fler artiklar från augusti 2012 här.


Xperia SP ingång Test: Sony Xperia SP
24 maj 2013
Betyg:
76%
Xperia Tablet Z vatten Test: Sony Xperia Tablet Z
21 maj 2013
Betyg:
78%
Galaxy S 4 startbild Samsung Galaxy S4
25 april 2013
Betyg:
80%
Asus Fonepad knappsats telefoni Test: Asus Fonepad
24 april 2013
Betyg:
68%
Huawei Ascend Y300 startbild Huawei Ascend Y300
18 april 2013
Betyg:
64%
Blackberry Z10 startbild Blackberry Z10
16 april 2013
Betyg:
76%
Xcover 2 toppbild Samsung Galaxy Xcover 2
9 april 2013
Betyg:
64%
Nokai Lumia 620 - sidan Nokia Lumia 620
5 april 2013
Betyg:
70%
dahl intouch 1 Dahl Intouch 1
3 april 2013
Betyg:
54%
Doro Phoneeasy 520x Doro Phoneeasy 520x i test
1 april 2013
Betyg:
36%
Ecom Ex-handy startbild Ecom Ex-handy 07.2-E
31 mars 2013
Betyg:
48%
Catepillar B25 startbild Caterpillar B25
29 mars 2013
Betyg:
42%
huawei ascend w1 startbild Huawei Ascend W1
25 mars 2013
Betyg:
68%
Doro Phoneeasy 740 Test av Doro Phoneeasy 740
25 mars 2013
Betyg:
56%
HTC One startbild HTC One testad
19 mars 2013
Betyg:
86%
Huawei Ascend D1 Quad XL Huawei Ascend D1 Quad XL i test
14 mars 2013
Betyg:
76%
ZTE Grand X In ZTE Grand X In i test
13 mars 2013
Betyg:
58%
Sony Xperia J Sony Xperia J i test
12 mars 2013
Betyg:
58%
HTC one SV toppbild HTC One SV
7 mars 2013
Betyg:
72%
Asus Vivo Tab Asus Vivotab TF600T i test
5 mars 2013
Betyg:
70%
Samsung Ativ S Samsung Ativ S i test
5 mars 2013
Betyg:
68%
Galaxy Note 10.1 4G framsida Samsung Galaxy Note 10.1 4G
5 mars 2013
Betyg:
80%
Windows Phone 8S by HTC Windows Phone 8S by HTC i test
27 februari 2013
Betyg:
68%
Samsung Ativ Tab GT-P8510 Windows RT surfplatta tablet Test: Samsung Ativ Tab
21 februari 2013
Betyg:
64%
Caterpillar B10, Cat B10, IP67, rugged, stöttålig, tålig Caterpillar B10
21 februari 2013
Betyg:
66%
Samsung galaxy camera kamera android amoled EK-GC100 Test: Samsung Galaxy Camera
20 februari 2013
Betyg:
74%
Optimus G start bild LG Optimus G
14 februari 2013
Betyg:
84%
Xperia Z spegling Sony Xperia Z
13 februari 2013
Betyg:
88%
Ipad 4 startbild Apple Ipad 4:e generationen
23 januari 2013
Betyg:
78%
Huawei Ascend Y201 Pro Start Huawei Ascend Y201 Pro
15 januari 2013
Betyg:
56%
Nokia Lumia 820 startbild Nokia Lumia 820
11 januari 2013
Betyg:
70%
Nexus7 3G framsida Asus Google Nexus 7 3G
9 januari 2013
Betyg:
84%
  • Senast
  • Populärt
  • Kommenterat
9 smarta tips för Ios
Ios är ett väldigt enkelt system som går fort att lära sig, men det finns många detaljer i systemet som gör det ännu smartare. Här år några spännande tips. 20 maj 2013
Jolla visar upp sin första telefon
Här är Jolla - den första telefonen som körs med det nya operativsystemet Sailfish OS. 20 maj 2013
Telenor tar bort avgift för tal, ...
I morgon onsdag släpper Telenor en helt ny abonnemangsportfölj. Nytt är att avgifter för tal, sms och mms har tagits bort från samtliga abonnemang. Istället ska operatören fokusera på att ta betalt för datatrafik. 21 maj 2013
Test: Sony Xperia Tablet Z
Sonys designkoncept från Xperia z-mobilen går igen i företagets nya surfplatta. Det gör även vattentåligheten. 21 maj 2013
Test: Samsung Galaxy S 4
Samsung Galaxy S4 är årets mest efterlängtade mobilsläpp men kan den verkligen leva upp till de skyhöga förväntningarna? 25 april 2013
Se hands-on med nya Jolla
På måndagen visade finska Jolla upp sin första telefon. Sajten Engadget var på plats och kollade in den nya enheten. 20 maj 2013
Samsung Galaxy S4 slår nytt rekord
Samsungs nya flaggskepp Galaxy S4 har sålts i tio miljoner exemplar på rekordkort tid, uppger företagets pr-avdelning. 23 maj 2013
"Världens tunnaste" har kommit ti...
OneTouch Idol Ultra från Alcatel har släppts i Sverige via operatören Tre. Enligt uppgifter från tillverkaren ska telefonen vara världens idag tunnaste telefon med en tjocklek på endast 6,45 millimeter. 24 maj 2013
Test: Sony Xperia SP
4G och hd-skärm. Sony Xperia sp flyttar fram gränserna för vad man kan förvänta sig av en mellanklasslur. Men den saknar fortfarande det där lilla extra som gör storebröderna Xperia v och Xperia z exceptionella. 24 maj 2013
Video: Se mer av "Galaxy S4 Active"
Samsung Galaxy S4 Active är mobilvärldens just nu sämst bevarade hemlighet. I dagarna såg vi de första bilderna på luren - och nu har det publicerats ett videoklipp där vi får bekanta oss lite mer med telefonen. 21 maj 2013
Apptest: Nya Google Hangouts
Hangouts är Googles nya meddelandeapp och den lanserades i veckan för Iphone, Android och i datorn. Vi har testat den. 18 maj 2013
Duell: Sony Xperia Z vs. HTC One
Sony och HTC har två värstinglurar som är svåra att inte rekommendera. Men båda har för- och nackdelar, så om man tvingas välja, vilken ska man ta? Vi reder ut frågan. 23 april 2013
Här är HTC:s nya Desire-lur
Desire 600 är senaste delen i HTC:s populära Desire-serie. Den nya modellen bjuder bland annat på en fyrkärnig processor, 8-megapixelskamera - och BlinkFeed. 23 maj 2013
Tunna Alcatel One Touch Idol Ultra
Friska fläktar är alltid välkomna. När Alcatel nu på allvar gör comeback är det just en frisk fläkt som driver in i Android-lägret. 21 maj 2013


Mobils nyhetsbrev

Vårt dagliga nyhetsbrev håller dig uppdaterad om vad som händer i mobilbranschen.

Registrera dig här!

Sök på mobil.se

Mobils nyhetsarkiv
Prylportalens nyhetsarkiv

Information om cookies