Rss

Bästa mobiltelefonerna


Motorola Rizr Z8: Het nykomling

Ett nytt operativsystem gör att Motorola Z8 helt plötsligt seglar upp och blir en kompetent konkurrent till marknadens smartaste mediamobiler.
Stabil och smart
Anpassningsbar
Svag kamera

Jag törs direkt säga att det här är en av höstens absolut mest spännande mobiltelefoner. Med operativsystemet UIQ, samma som finns i Sony Ericssons smartphones, är det här redan på pappret ett stort steg framåt. Den stora nyheten är helt enkelt att UIQ som tidigare bara funnits i mobiler med pekskärm nu även finns i en version utan pekskärm och just där är det Z8 som är först ut.

Program som är utvecklade för Sony Ericssons smartphone P1 (och alla andra mobiler utrustade med UIQ 3 kan användas även i Motorolas Z8. Så är det i alla fall i teorin. I praktiken är det lite mer omständigt, för förutsättningen för att programmet ska fungera är att utvecklaren verkligen följt de riktlinjer som finns. Man kan först tycka att det krävs en hel del anpassning för att göra ett program för pekskärmar användbart även i en telefon som saknar pekskärm. När man ser det i praktiken känns dock steget mer överkomligt, för faktum är ju att även Sony Ericssons smartphones kan styras med knappar och styrhjul, utan att man ska behöva plocka fram pennan.

db2.product.image.c.6632


I praktiken innebär det här att utbudet i alla fall i början är rätt begränsat och när jag laddar ner ett antal spel och program verkar det som ungefär ett av fem fungerar på nya Z8. Ett program som fungerar är Worldmate och där märker man att pekskärmen faktiskt inte är så oumbärlig som jag först tänkte mig. Det fungerar riktigt bra att styra sig fram med styrknappen och det känns som man får funktionaliteten från avancerade smartphones som P1 utan att egentligen sakna pekskärmen.

Nackdelen blir ju programutbudet, men det är ett problem som förhoppningsvis övervinns framöver när programmen anpassas bättre, och det ska vara en mycket enkel match. När telefonerna som använder den här versionen av UIQ blir fler lär problemet försvinna. Fram till dess att utvecklare av program löser det här är det vanligaste felmeddelandet man får när man ska installera ett program att det inte kan installeras på grund av en misslyckad säkerhetskontroll.

Ändå finns givetvis program som går utmärkt att installera på Z8 och bidrar ordentligt till nytta så väl som nöje. Förutom Worldmate som jag nämnt tidigare hör Documents To Go till de program som fungerar fint och det var dessutom gratis att ladda ner just när jag testade Z8. Här kan man alltså öppna Word-, Excel- och Powerpointfiler riktigt smidigt.

db2.product.image.c.6633


Förutom möjligheten att installera mer avancerade program än i enklare telefoner märks även andra fördelar av att Z8 är en smartphone. UIQ som är operativsystemet i telefonen visar titt som tätt små indikationer på att det är både kraftfullt och smidigt. Ett exempel på detta är inställningarna för att zooma in på en webbsida som man besöker. Vill man ändra inställningarna för visningen så gör man det med ett reglage som kommer fram i en ruta. Samtidigt som man justerar värdet ser man resultatet direkt i bakgrunden där sidan zoomas direkt.

Ett annat exempel är funktionen för spärrlista. Där anger man ett telefonnummer och aktiverar man sedan funktionen märker man aldrig av vare sig inkommande sms eller samtal från den personen. Nyttan kan kanske vara av begränsad omfattning, men behöver man funktionen är den i alla fall smidig.

Det går dessutom väldigt bra att göra flera saker samtidigt med telefonen. Annars kan minneskapacitet gör att telefonen protesterar när man vill ha flera program igång samtidigt. När jag testar Z8 är det till exempel inga problem att lyssna på musik, ladda ner e-post och surfa i webbläsaren på en och samma gång. Inte ens när jag ser till att surfa in på fem olika webbsidor samtidigt, i olika flikar i den inbyggda webbläsaren.

db2.product.image.c.6634


Den webbläsare som följer med kommer från Opera och klarar så väl mobilanpassade sidor som fullstora sidor du annars surfar till med en vanlig dator. Väljer du att surfa på större sidor är givetvis Turbo-3G-uppkopplingen i Z8 välkommen. Det är egentligen i surfande och e-post den kommer bäst till sin rätt, samt givetvis om du använder Z8 som modem till en dator.

När man använder webbläsaren saknas dock ett riktigt smidigt sätt för att få överblick över större webbsidor. Tyvärr klarar dock telefonen bara en samtidig uppkoppling, så om man till exempel vill skicka ett mms när man har webbläsaren igång får man koppla ner läsarens uppkoppling för att kunna skicka mms-meddelandet.

Ser man generellt på menyerna och hela systemets uppbyggnad med startskärm och genvägar så är den enkel att gilla. Man kan själv anpassa hur startskärmen ska se ut och vilka moduler som ska visas där. Bland dem som kan väljas finns till exempel kalenderposter, musik, meddelanden, profiler och samtalslistor. Det ger en anpassad och bra översikt över precis du vill se, med genvägar till de funktioner du vill ha där.

I huvudmenyn samlas sedan de vanligaste funktionerna samt inställningar och program du själv installerar. Den går att anpassa så man får ikonerna precis där man vill ha dem. Just menysystem är något jag tycker Motorola varit svaga på en längre tid, så det här är ett klart framsteg och känns riktigt modernt, något man kan bygga vidare på.

db2.product.image.c.6635


Hela konceptet känns konsekvent och man märker det till exempel på god integration mellan telefonens alla funktioner. Det handlar till exempel om att ringa upp någon man fått ett sms ifrån eller skicka en länk vidare från webbläsaren till en annan mobil. Det är inte olika delar som hjälpligt fogats samman utan känns som en helhet.

Från start har telefonens menyer ett utseende som går igen även i telefonens fysiska utseende, men temat i telefonen går givetvis att anpassa. Här är det inga problem att använda teman för P1. Det gröna tema som användes i vårt test av P1 i den här tidningen och som vi blivit nedringda med frågor om var man får tag på (det heter Amazonia och man kan ladda ner det gratis från uiq.com) går till exempel utmärkt att använda.

På utsidan är det telefonens rätt unika böjda form som utmärker sig. Telefonen är helt enkelt av på mitten och har där en gummilist som gör att delen bakom knappsatsen kan vikas en aning. Det här gör alltså att telefonen blir lätt böjd och anpassad efter huvudets form när man ska prata i den.
Bli premiumläsare och prenumerera på Mobil
Läs fler artiklar från oktober 2007 här.


Tester och guider
Samsung Galaxy S3 teaser Kunglig uppföljare Test: Samsung Galaxy S3
Galaxy S3 är här. Flaggskeppet från Samsung bjuder på extra allt i alla avseenden, vilket gör den bättre än det mesta. Men den är inte för alla. Idag 16:54
smartwatch teaser Klockan som vill bli din mobilkompis Sony Smartwatch testad
Sonys Smartwatch ger dig tillgång till information från mobilens appar direkt på handleden. Men som klocka är den egentligen ganska värdelös. 22 maj 2012
Tramigo tracking teaser GPS-test del 3: Prylar Prylarna som håller koll på dina prylar
Det finns många smarta prylar som använder GPS för att göra livet lite enklare och tryggare. Vi har testat en GPS för jakthunden, en trygghetsmobil och två olika spårsändare. Eftersom det är så olika prylar har vi inte utsett någon vinnare. 15 maj 2012
Tomtom go live 825 GPS-test del 2: Navigatorer Bästa GPS-navigatorn utsedd
Det finns många bra navigatorappar för mobilen, men vill du vara säker på att få vägvisning samtidigt som chefen ringer, någon kommenterar ditt senaste Facebookinlägg eller det landar en ny e-faktura i bankens app – då är det fortfarande bäst att satsa på en fristående navigator. 14 maj 2012
app i bil gps GPS-test del 1: Appar Bästa appen för att hitta rätt
Surfplattor och mobiler med stora pekskärmar är intressanta alternativ till de klassiska allt-i-ett-navigatorerna. Vi har testat apparna med de snyggaste kartvyerna och de bästa uppkopplade finesserna 11 maj 2012
lg 4x 3 Superskärm och snabb webb Test: LG Optimus 4X HD
[Uppdaterad med fotoexempel] LG Optimus 4X HD är intressant av flera orsaker, bland annat den skarpa skärmen och telefonens snabbhet. I ett test gjord av Mobils danska redaktion har vi tagit reda på vad den går för och passat på att jämföra med HTC:S quad core-modelll One X. 26 april 2012
HTC One S ingång Tunn men tålig HTC One S i test
Den är gjord av superbehandlat aluminium av flygplanstyp och dessutom fylld med olika sociala och molnbaserade tjänster. 19 april 2012
prime docka Slipad efterföljare Asus Transformer Prime i test
En av de mest populära surfplattorna förra året var Asus Eee Pad Trans­former. Nu har uppföljaren kommit, men räcker en ny design och ny hårdvara för att särskilja den från mängden? 13 april 2012
one x puff Charmigt muskelberg
HTC One X i test
HTC kombinerar designdetaljer med prestanda, men framförallt erbjuder HTC One X massor av användbara tjänster. 2 april 2012
Galaxy S2 LTE topp Samsung Galaxy S2 LTE i test
Gör LTE och en större skärm att det är värt att uppdatera till Samsung Galaxy S2 LTE om man nu redan råkar ha en vanlig Galaxy S2? 27 mars 2012
Huawei Honor teaser Väljer medelvägen Huawei Honor i test
Målsättningarna för kinesiska Huawei är höga. Inom tre år ska företaget vara bland världens tre största tillverkare av mobil­telefoner. Nya Honor är en av modellerna som ska ta dem dit. 26 mars 2012
Lenovo ingång Det bästa av varken eller Lenovo Thinkpad Tablet i test
Vi hade hoppats på det bästa av två världar. Det visar sig dock svårt att göra en perfekt laptop som samtidigt är en perfekt surfplatta. 21 mars 2012
vita huvudmeny Playstation Vita mot Xperia Play Sony Playstation Vita i test
Sonys senaste portabla spelmaskin tar stor hänsyn till att många spelar på mobilen och vill kunna erbjuda något mer. Men räcker det? 20 mars 2012
XperiaS_teaser Xperia utan Ericsson Sony Xperia S i test
Sony utan Ericsson klarar av att stå på egna ben, fast ganska mycket i Xperia S är samma som det var innan. 15 mars 2012
ZTE Tania teaser Ovanligt vanlig ZTE Tania i test
Den har stor skärm, men zte har gjort ytterst lite för att telefonen ska skilja sig från mängden på andra sätt. 15 mars 2012
Galaxy Tab 7.7 teaser Minimal multitalang Samsung Galaxy Tab 7.7 i test
En surfplatta med ett format som gör att den går ner i en bakficka borde inte kunna så mycket, men Samsung bevisar motsatsen. 9 mars 2012
Sony Tablet P Surfplatta i fickformat Sony Tablet P i test
Sony Tablet P är det japanska företagets andra platta med Android, men det som får den att verkligen sticka ut är inte operativsystemet utan att den viks ihop som en bok. 9 mars 2012
prada ny teaser Design med funktion Prada Phone by LG 3.0 i test
Vanligtvis brukar "designlurar" enligt mig vara ganska dåliga då de ofta försöker pracka på en förlegad hårdvara i en "bling"-förpackning. Tacksamt nog har LG och Prada inte tagit den utvägen. 7 mars 2012
Teaser prestanda Crème de la crème Åtta prestandalurar i test
Även om mellanklassmobilerna har blivit bättre och närmat sig under de senaste åren är det fortfarande så att mer pengar köper bäst prestanda och hårdvara i mobilvärlden. Utbudet är dock stort och det kan vara svårt att välja mellan alla "superlurar" som finns på marknaden. Vi bestämde oss för att ta reda på vilken som egentligen är den bästa. 6 mars 2012
Nokia Lumia 710 ingang Nokia med Windows för fler Nokia Lumia 710 i test
Nokia lägger till de funktioner vi saknar i Windows Phone och nu sprids det även lägre i pris. Lumia 710 ska sprida Nokias smartphones till fler. 2 mars 2012
Playstation Vita spel Portabelt på allvar Testrapport: Playstation Vita
Sonys senaste portabla spelmaskin tar stor hänsyn till att många spelar på mobilen och vill kunna erbjuda något mer. Men räcker det? 24 februari 2012
curve teaser 9360 Klassisk mejlmobil Blackberry Curve 9360 i test
RIM håller dörren öppen för mobiler utan pekskärm. Curve är helt knappstyrd och kommer med version 7 av Blackberrysystemet. 24 februari 2012



Mobils nyhetsbrev

Vårt dagliga nyhetsbrev håller dig uppdaterad om vad som händer i mobilbranschen.

Registrera dig här!
FÅ SENASTE NYTT DIREKT I DIN MOBIL

Anmäl dig till mobils mobila nyhetstjänst och få de hetaste nyheterna skickade till din mobil – direkt när det händer!

För att starta tjänsten:
sms:a Mobil START till 72 672
Tjänsten kostar bara 3 kronor per utskick och gör att du alltid är först med att veta det senaste om nya mobiltelefoner.
För att avsluta tjänsten:
sms:a Mobil STOPP till 72 672
Tjänsten kräver ett svenskt mobilabonnemang.

Våra tidningar

Sök på mobil.se

Mobils nyhetsarkiv
Prylportalens nyhetsarkiv

Information om cookies