-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
Godkänner du Facebook-övervakning?
Facebook är sura på ny funktion i Ios 14

Förbättrad sekretess kan leda till sämre intäkter för det sociala nätverket.
En ny sekretessfunktion i kommande Ios 14 kan komma att ställa till med problem för Facebooks annonseringstjänster. Anledningen är att i dag används en telefons id-nyckel, som Apple kallas för IDFA, av Facebook för att spåra användare i olika tredjepartsappar. Därmed kan de leverera målgruppsanpassade annonser via Audience Network som är betydligt dyrare än vanlig generell annonsering. Tester har enligt Facebook visat en intäktsminskning för Audience Network på mer än 50 procent.
Facebooks problem är att i Ios 14 kräver Apple att telefonanvändaren godkänner att denna ID-nyckel skickas iväg och används - något en ännu okänd stor procentandel av användarna kommer att säga nej till. Det betyder i sin tur att Facebook inte kommer att kunna sälja lika mycket och lika dyr personanpassad reklam.
Facebook säger att detta kommer att drabba många av de fler än 19 000 utvecklare och andra företag vars intäkter är beroende av annonsintäkter, vilket givetvis även inkluderar Facebook själva. De säger sig till och med vara oroliga för att den typen av annonseringsfunktion kan drabbas så hårt av Ios 14 att det kanske inte kommer att vara försvarbart att erbjuda det till operativsystemet i framtiden.