-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Dirawi360
Se mellofinalen i VR

Vill du se melodifestivalen på ett nytt sätt ordnar SVT med VR-sändning.
På lördag kan du titta på finalen i årets melodifestival på SVT. Eftersom den vanliga världen med dess platta TV-apparater och sändningar i 2D är tråkigt har SVT sett till att uppgradera sig lite inför lördagen.
Finalen kommer nämligen att sändas via SVT:s app SVT 360 (Android, Ios) som passar till VR-headsets då materialet, som appnamnet skvallrar om, filmats med 360-kameror. Exakt hur det kommer att se ut och fungera är inte allt för svårt att ta reda på själv under lördagen.
– Vi vill ge tittarna en möjlighet att få se och uppleva ännu en dimension av showen utöver tv-sändningen. Det känns väldigt spännande att få ta Melodifestivalen till nästa steg, säger Anette Helenius, projektledare för programmet.
– Det känns kul att vi sänder Sveriges största program live i virtual reality, säger Thomas Strindberg, utvecklingsansvarig för digital programutveckling på SVT.
Saknar du VR-headset? Du kan hitta olika varianter på telefondrivna VR-headsets exempelvis här, här, här eller här (eller så går du till McDonalds).