-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
Nästa års toppchipset
Snapdragon 830 siktad i prototyp
Det chipset som kommer att driva nästa vårs toppmodeller har dykt upp i en indisk tulldeklaration.
Det kan tyckas som ett märkligt ställe för ett nytt chipset att dyka upp på, men många elektronikprodukter genomgår tester i indiska tekniklabb, och allt som importeras eller exporteras till Indien listas på sajten Zauba.
Det ska alltså röra sig om en prototyptelefon, som knappast är tänkt att gå i produktion. Telefonen är försedd med chipsetet MSM8998, vilket i Qualcomms nummerserie blir nästa års toppchipset.
Det är förstås inte säkert att det kommer att heta Snapdragon 830. Blir det en mer blygsam uppdatering av förra årets modell kan den kanske få namnet Snapdragon 825, men med tanke på att det talas om att det ska tillverkas i en ny 10-nanometersprocess rör det sig förmodligen om en större uppdatering. Dagens Snapdragon 820-kretsar tillverkas i 14 nanometer, vilket är måttet på bredden på ledningsbanorna i kretsen. Ju smalare ledningar, desto kortare avstånd kan man bygga kretsen med, vilket ger snabbare elektronik, och desto mindre ström krävs för att driva den.