-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Nya sensorer, lågprisvariant
Withings lanserar Scanwatch 2 och Scanwatch Light – Lång batteritid, bättre och billigare

På pågående IFA-mässan lanserar Withings två nya hybridklockor. De ger båda batteritid på upp till 30 dagar kombinerat med omfattande och kontinuerlig hälsomätning.
De båda klockorna är uppföljare till befintliga Scanwatch. Båda de nya klockorna finns nu tillgängliga för förbeställning och Scanwatch 2 som kostar 350 euro adderar en rad nya sensorer jämfört med den befintliga modellen medan Scanwatch Light för 250 euro är billigare och riktar sig till den med enklare krav på sin smartklocka. Båda klockorna saknar gps, men har stegräknare och kan använda telefonens position förutsatt att du har telefonen med dig och klockan är kopplad dit via bluetooth.
Olika pris, mycket gemensamt
De båda klockorna har relativt mycket gemensamt sett till hälsofunktionerna. De har alltså båda 30 dagars hälsomätning innan de behöver laddas och under träningspass kan du få pulsmätning samtidigt som klockorna kontinuerligt mäter medelpuls, steg, sömnkvalitet, hjärthälsa och kvinnor kan logga olika stadier i menscykeln.
Dyrare modellen ger mer
Scanwatch 2 har utöver detta även funktioner för variation av baslinjekroppstemperatur, hjärtfrekvensstabilitet och automatisk igenkänning av fler än 40 olika typer av fysisk aktivitet. Detta kan den tack vare den nya versionen av Withings eget operativsystem, nya temperatursensorer och en förbättrad accelerometer med ytterligare riktningssensorer.

Båda klockorna fungerar med såväl Android som Iphone via Wiihings egen hälsoapp och klockorna är designade som traditionella analoga armbandsur, men med en liten skärm i gråskala.