-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
Appar med 3d och pekpenna
HTC öppnar Sense för utvecklare

Efter att ha backat om låsta bootloaders ska nu HTC ge utvvecklare tillgång till Sense 3.0 med bland annat stöd för pekpenna och 3d utan glasögon
Även HTC börjar nu ge utomstående utvecklare allt större möjligheter för att göra de egna telefonerna mera attraktiva på marknaden. Efter beslutet om att inte längre låsa den så kallade bootloadern och därmed öppna för alternativa versioner av Android så öppnar man nu även det egna gränssnittet för utvecklare.
OpenSense SDK kallar man den uppsättning utvecklar-verktyg som man planerar att släppa senare under sommaren. Verktygen ska ge utvecklarena tillgång till HTC:s Sense-gränssnitt för att de ska kunna skapa appar som är integrerade med tillverkarens gränssnitt.
Verktygen kommer att kunna användas tillsammans med version 3.0 av Sense, som idag finns i den kommande telefonen Sensation och surfplattan Flyer.
Appar för surfplattor kommer att kunna utnyttja funktionerna för att skriva och rita med den pekpenna som följer med Flyer. HTC uppger att även stöd för 3D-visning utan glasögon ska vara en del av det kommande SDK:t, något som man idag har i EVO 3D, en telefonmodell som ännu inte lanserats på den svenska marknaden.