-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Nya regler ska tysta konkurrenter
Twitter har förbjudit appar från tredje part

Först upphörde Twitter-appar från tredje part att fungera, nu står det klart att Twitter aktivt vill stoppa konkurrenter.
Det började med att Twitter-appar från tredje part plötsligt slutade fungera, varvid Twitter en vecka senare konstaterade att de bara såg till att deras API-regler efterföljdes. Många tredjepartsutvecklare ställde sig frågande till vilka regler det rörde sig om, men nu visar det sig att Twitter, samtidigt som man gick ut med det uttalandet, uppdaterade sitt utvecklaravtal utan att meddela detta till användare. I avtalet har man i avsnittet "begränsningar" lagt till en klausul som förbjuder användning eller åtkomst till licensmaterial för att skapa, eller försöka skapa, en ersättningstjänst eller liknande tjänst eller produkt som konkurrerar med Twitter-applikationer.
I sitt uttalande hänvisade Twitter till att man ”…tillämpar sina långvariga API-regler”, vilket med andra ord avsåg regler som man ändrade samma dag.