-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
Backupbyte
Google byter backuplösning i Android

Nya funktionen ska bli mer enhetlig och ha fler funktioner.
Google har börjar rulla ut en ny säkerhetskopiering som fullständigt ska ersätta det befintliga backupverktyget. Det nya heter Backup by Google One men omfattar även användare som inte prenumererar på Google One. Den tidigare lösningen har omfattat bland annat appdata, sms, kontakter samtalshistoria och inställningar. Backup by Google One omfattar även foton, filmer och mms, och är till skillnad från den fristående appen Google One inbakat i operativsystemet. Det betyder att den kommer att vara tillgänglig för de flesta användare oavsett om denne prenumererar på Google One eller ej, skillnaderna består främst i mängden lagringsutrymme där gratisanvändare är begränsade till de sedvanliga 15 gigabyte.
Den nya tjänsten kommer även att baka samman flera molntjänster under samma paraply, vilket ska underlätta för användare att hantera flera molntjänster - inte minst på en ny telefon.
Backup by Google One har börjat rullas ut till enheter som kör Android 8 och nyare, och det kommer att pågå under de kommande veckorna.