-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
3D och ny webbläsare i HTC Touch Diamond

Det är inte bara det yttre som sticker ut på Touch Diamond som HTC just lanserat i London. Likheterna med Iphone är flera och här finns till exempel accelerometer som roterar skärmbilden när telefonen vrids.
Tekniken för uppkoppling i HTC Touch Diamond är som väntat turbo-3G 7,2 Mpbs samt wlan och till specifikationerna tycks de uppgifter som tidigare läckt ut stämma. Mest speciella tycks dock menyerna vara och det är HTC:s Touch-menyer i uppdaterad version med 3D-effekter samt en pekplatta som kallas HTC Navi. Med ett svep med fingret över skärmen zoomas eller förflyttas området på skärmen och det här ska göra det enklare att navigera i såväl webbsidor som i andra dokument.
Webbläsaren är även den ny, det handlar inte om Microsofts Internet Explorer utan en annan webbäsare som ska vara anpassad så man enkelt kan styra den med en hand. Skärmen har upplösning 480 x 640 pixel och det utnyttjas förutom i webbläsaren även i en speciell Youtube-applikation separat från webbläsaren.

htctd_xhtml.jpg
Utöver den speciella Youtube-funktionen finns även enkel tillgång till Google Maps. Telefonen ska finnas tillgänglig i butik i slutet av juni. På presskonferensen i London visades även musikspelare och videospelare upp liksom hur det går till att ringa med telefonen som tycks ha ett gränssnitt med viss inspiration från Iphone och andra liknande telefoner. Mobil återkommer givetvis när vi inom kort fått möjlighet att känna på telefonen.
Typ: Turbo-3G 7,2 Mbps, HSUPA, wlan
Skärm: 2,8 tums tryckkänslig skärm med 480 x 640 pixel
Mått: 102 x 51 x 11,3 mm
Vikt: 110 gram
Kamera. 3,2 megapixel med autofokus, men inte lampa/blixt
Minne: 4 gigabyte minne inbyggt
Övrigt: GPS, bluetooth 2.0, Windows Mobile 6.1
Pris: ca 5000 kr