-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
Blir en självständig enhet
Google vill blidka EU med avknoppad shoppingdel

Google har redan dömts att betala motsvarande 24 miljarder kronor i böter, då EU ansett att tjänsten Google Shopping gav upphov till snedvriden konkurrens. Nu sägs Google vilja göra en avknoppning av verksamheten, för att blidka EU och göra att man konkurrerar på samma villkor som andra.
Det hela rör det produktgalleri som syns i sökresultat när man gjort en sökning på en specifik produkt med Google. Produktgalleriet förfördelar till exempel svenska jämförelsesajter som Prisjakt. Det här föll inte EU i smaken och ledde så småningom till en tämligen häftig bot på inte mindre än 24 miljarder för den amerikanska sökjätten.
Samma bolag
Google måste nu lösa problemet med den snedvridna konkurrensen för att inte riskera ytterligare böter, och en avknoppning av Google Shopping-enheten kan vara lösningen. Det handlar egentligen inte om att Google skapar ett helt nytt företag. Men Google Shopping skulle däremot vara fristående rent ekonomiskt och använda egna intäkter vid budgivning. Således skulle man alltså agera på samma villkor som andra leverantörer. Nu återstår det att se om EU godtar lösningen.