-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
Route 66 - snart även till Sony Ericssons smartphones
Den som vill använda GPS-navigation med sin smartphone från Sony Ericsson har än så länge varit hänvisad till Wayfinder. Wayfinder säljer en lösning där kartor och annan information laddas ner via mobilnätet, samtidigt som användaren kör sin bil och får navigerings-information på skärmen och genom telefonens högtalare.
Men nu får Wayfinder alltså konkurrens från Route 66 även på Sony Ericssons smartphones. Tidigare har Route 66 bara funnits till Nokias Series 60-telefoner.
"Inom någon vecka eller ett par veckor" ska Route 66 för UIQ lanseras i Sverige. UIQ är det gränssnitt som sitter i Sony Ericsson P800, P900 och P910. Programmet och kartorna levereras på ett minneskort som passar i mobiltelefonerna (Memorystick Duo).
Priset på Route 66 till Nokias smartphones ligger på cirka 2700 kronor, och priset på Route 66 till Sony Ericsson förväntas hamna någonstans i en liknande nivå. Förutom minneskort med programvara och kartor ingår i paketet en GPS-antenn med inbyggd bluetooth som skickar information om användarens position till mobiltelefonen.