-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
Texas Instrument visar mini-projektor

På CTIA-mässan i Orlando visar Texas Instruments upp en ny sorts liten projektor inte är större än en fingertopp.
Texas Instruments tror att deras nya DLP pico-processor lämpar sig för att placeras i kommande mobiltelefoner och bärbara mediaspelare.
Projektorn baseras på så kallad DLP-teknik. Det innebär att ett chip med tusentals speglar reflekterar vitt ljus som sedan passerar genom ett hjul med filter som delar upp ljuset i olika färger.
Texas Instrument visar upp en prototyp av sin DLP Pico-projektor på den pågående CTIA-mässan i Orlando. Man har inte gått ut med några exakta mått på den nya projektorn, utan man uppger bara att den är tillräckligt liten för att få rum på en fingertopp.
I det senaste numret av Mobil kan du läsa ett längre reportage om företag som utvecklar bland annat mini-projektorer som ska kunna byggas in i mobiltelefoner, och om hur mobiltillverkarna ser på den nya tekniken.