-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
Tyskt fiolgnissel
Apptips: Digital Concert hall

Berlins filharmoniker kan bosätta sig i din ficka för en hutlös summa.
Att ta sig iväg på livespelningar är inte alltid ett alternativ, särskilt inte om det tillhör någon av genrens tungviktare. Är det klassisk musik som är din grej har Berlins filharmoniker något som kan jämföras med Netflix redo för dig.
Om du tycker att det är värt att lägga strax över hundringen för en veckas fritt lyssnande, eller hela vägen upp till 1 800 kronor för ett helt år, alltså en ganska bra bit över Netflix för att jämföra, har du en riktigt fin tjänst att njuta av här.

Även utan att betala finns det en hel del material, framför allt barnrelaterade konserter, att strömma via appen som erbjuder riktigt bra ljud, möjlighet att fritt hoppa mellan stycken och att spela musiken antingen med eller utan bild (du kan även strömma via Airplay). Utöver en gedigen bakkatalog finns även möjlighet till livelyssnande och appen som sådan känns faktiskt riktigt vettigt uppbyggd.
