-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
Nokia 6280
Nokias vinnare
Nokia har länge trummat ut mer avancerade 3G-telefoner. Men nu kommer Nokia med en "folk-3G" med snabba menyer och bra funktioner. 6280 kommer att bli en storsäljare.
Av Linus Brohult
Bra skärmar blir allt viktigare nu när 3G, videouppspelning, musik och datorliknande e-postprogram tågar in i telefonerna. För att få plats med rejäl skärm behöver telefonen vara vikbar eller skjutbar - i alla fall om formatet ska vara smidigt.
Och Nokia 6280 är en 3G-telefon som verkligen är bra utan att formatet har svällt ut. Den känns smidig och lättanvänd. Knappsatsen med siffror skjuts fram när den ska användas. Styrknappen sitter direkt under skärmen och är riktigt behaglig att använda. Det går att svara i telefon, läsa meddelanden och styra sig runt i menyerna utan att sifferknapparna behöver skjutas ut.
Kanske är det här Nokias mest lyckade telefon någonsin. Inte för att den är den mest späckade med funktioner. Utan för att den kombinerar ett riktigt rikt utbud av funktioner med snabba menyer, smidigt format. Över huvud taget är det här en telefon som många kommer att falla för.
Är 6280 en späckad nöjestelefon eller är det mer av en nyttomobil? Nokia försöker klara av att tillfredsställa båda dessa sidor, och finländarna lyckas förvånansvärt bra med det.
Kamera och musik är på modet i mobilerna som nu kommer ut. Nokia 6280 har också en 2-megapixelkamera som tar bra bilder. Kameran har inte autofokus och får därför inte den riktigt bra skärpa som de allra vassaste kameramobilerna har.
Det går att välja fem olika varianter på hur högt upplöst bild man vill ta. Kameran har också blixt och självutlösare i kameran. Det går att också att göra inställningar för olika ljusförhållanden och generellt känns bilderna bra. En liten blixtlampa kan hjälpa till vid dåligt ljus, annars kan bilderna bli lite gryniga.
Videoläget på Nokia 6280 är bättre än väntat. Film spelas in i upp till 640x480 pixel upplösning. Videosnuttarna som tas med den upplösningen är med 15 bilder per sekund, vilket är mer eller mindre standard i kameramobiler idag.
Bättre menysystem
De flesta av Nokias telefoner bygger på systemet Series 40. Men Nokia 6280 är den första telefonen med nya Series 40 (version 3). Huvudmenyn känns inte alls som Nokias tidigare telefoner. Bland annat har den nya versionen av systemet stöd för en riktigt högupplöst skärm, och det känns väldigt välkommet. Skärmen i 6280 är riktigt bra.
Men hela menysystemet har blivit betydligt förbättrat. Det är lättare att hitta till olika funktioner och inställningar och man får god överblick över bilder, musik och funktioner.
Precis som i Nokias mer avancerade telefoner finns nu menyvalet "Galleri" där bilder, videosnuttar, teman, ringsignaler med mera samlas. Allt finns upplagt i olika mappar.
Sms och mms skapas med en ny meddelande-redigerare. Där ser man flera olika inmatningsfält på en gång. Det är mer överskådligt än tidigare Nokia-telefoner. Att skapa meddelanden har helt klart blivit enklare. Särskilt när man skapar mms med bilder och annat än text känns de tvälbehövligt. Nu ser man en förhandsgranskning av meddelandet samtidigt som man utformar det.
Dessutom är det lättare att få överblick i meddelandemenyn. Det står direkt under de olika mapparna till exempel hur många nya meddelanden det ligger i en viss mapp.
Det finns också ett e-postprogram, och e-postinställningarna har blivit betydligt enklare än i tidigare Nokia Series 40-telefoner. Det är verkligen välkommet att Nokia nu gjort något åt den saken. Det går också att bifoga bilder, videoklipp och andra filer med e-post som skickas från telefonen, vilket till exempel inte var möjligt med Nokias 3G-telefon 7600, som är den senaste Series 40-telefonen med 3G som Nokia släppt.
Active standby
Active Standby kallar Nokia systemet där dagens kalender-noteringar, musikspelaren, radion och annat av vikt visas på skärmen i grundläget. Alltså utan att du behöver gå in i menyerna.
Det har tidigare bara fungerat i Nokias mer avancerade (och lite klumpigare) telefoner. Men nu finns Active Standby även i Nokia 6280.
Just Active Standby är faktiskt en riktigt bra förbättring, särskilt om man vill kunna använda kalender, musik och andra extrafunktioner. När jag synkroniserat telefonen med kalendern i min dator så ser jag dagens möten, till exempel att jag ska träffa vår fotograf för att ta bilder på Nokia 6280 idag.
Det syns också vilken låt som är igång om mp3-spelaren i telefonen spelar musik. Det syns också om radion är igång. Nokia 6280 har också det Nokia kallar Visual Radio, där du till exempel kan få information från radiostationen direkt på skärmen i mobilen. Men ingen svensk radiostation stödjer det ännu.
Kalender och adressbok kan förstås användas utan att telefonen kopplas ihop med en dator. Men själv installerade jag Nokia PC Suite på min pc och anslöt telefonen till datorn. Det går att ansluta telefonen med sladd till usb-kontakten på datorn men jag valde sladdlös anslutning via bluetooth. Sedan var det bara att synkronisera telefonen. Låtar gick också bra att föra över via bluetooth, men det går nog egentligen bättre med sladd eller minneskortsläsare.
Kalendern visar dagarna i olika vyer. När det är dags för något som antecknats i kalendern poppar det upp en ruta på telefonens skärm som påminner.
Snabbare system
6280 är en 3G-telefon, men mindre och snabbare i menyerna än exempelvis Nokia 6680. Att den är snabbare beror på att Nokia använt sitt eget system Series 40, i stället för det mer avancerade operativsystemet Symbian. Symbian-telefoner har dock fördelen att du kan installera fler extraprogram, både spel och nyttoprogram, i efterhand.
Med Nokia 6280 kan du i stället installera java-program i efterhand. Det har exempelvis operatören Tre utnyttjat, och kommer att utrusta Nokia 6280 med en särskild musikspelare (3spelaren). Men det finns också javaprogram du kan installera, både spel och chattprogram finns som javaprogram.
6280 har redan utan några extraprogram en hel del bra funktioner. I det nya systemet finns bland annat en riktig webbläsare, som klarar både vanliga webbsidor, även om den fungerar bäst för mobila wap-sidor, som operatörernas egna portaler.
Snålt med minne
Mp3-spelare och videouppspelning finns också i 6280. Mp3-spelaren provade jag tillsammans med Nokias musik-kit som säljs som tillvehör. Då får man minneskort, hörlurar, adapter för hörlurar och kortläsare. Ljudet med riktiga hörlurar kändes fullt godkänt med bra tryck. Det finns ljudinställningar för olika musiktyper - pop, rock, jazz, klassisk - men det går också att kalibrera equalizern själv.
Nokia 6280 har också stöd för stereoljud i hörlurar som ansluts utan sladd - via bluetooth.
Minneskort är verkligen välbehövligt till den här telefonen. Och det är välkommet att Nokia äntligen stödjer SD-standarden för minneskort. Nokia 6280 har plats för mini-SD. Minnesmängden i den här telefonen är snålt tilltagen, och när jag utan minneskort tankat in en låt och tagit några bilder var minnet fullt på direkten.
Å andra sidan är priset på Nokia 6280 bra, man får mycket för pengarna. Och då han man också råd att kosta på sig ett bra minneskort till.
Innan du köper
Nokia 6280 är en 3G-mobil som fyllts med funktioner utan att bli klumpig eller seg i menyerna.
Alternativen
LG U880 är en ännu mindre och 3G-telefon som också är bra på musik och en hel del annat. Men den har sämre kamera än Nokia 6280. Om du inte tycker dig ha behov av 3G kan Samsung D600 också vara ett bra alternativ.
Plus
Knapparna
Skärmen
Menyerna
Radion
Minus
Ej autofokus i kameran
Snålt med minne
Fakta Nokia 6280
Typ:
Trippelband och 3G
Vikt: 104 gram
Mått: 99,9x46x21 mm
Operativsystem: Nokia Series 40
Minne: 10 MB tillgängligt i telefonen, 74 MB i telefonen totalt. Går även att ansluta minneskort (mini-SD)
Program: Kalender, adressbok, mediaspelare, webbläsare
Taltid: 2,5-3 timmar
Standbytid: 200-250 timmar
Internet och datafunktioner: Webbläsare, e-post, ir, bluetooth, gprs, Edge
Wap: Ja, version 2.0
Anslutning till pc/mac:
Anslutning till pc med Nokia PC Suite och medföljande usb-kabel (usb 2.0) eller trådlöst via bluetooth
Skärm: 320x240 pixel, 262000 färger, tft-skärm
Ringsignaler: Flerstämmiga och mp3
Telefonbok: Plats för telefonnummer, e-postadress, www-adress, postadress, födelsedag, anteckningar och bild.
Kamera: Inbyggd med upp till 2 megapixel och lampa för stillbilder och för video med lägre upplösning
Övriga funktioner: Java, mms, kalender, att-göra-lista, T9, röststyrning
Tillbehör: trådlösa handsfree, olika laddare, minneskort, tv-kontakt, bildramar, övervakningskamera
Uttag för extern antenn: Nej
Pris: 3800 kronor
Betyg: 86%
Telefoni&kommunikation 9
Multimedia 9
System&program 9
Användarvänlighet 9
Prestanda&minne 7
Toppbetyg
Bra köp