-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
Enligt Wall Street Journal
Uppgifter: Apple höjer priserna på Iphone

Apple uppges överväga en prishöjning av nya Iphone, och det beror inte på tullar.
Det är Wall Street Journal som publicerat en rapport om att Apple överväger att höja priserna när nästa Generation Iphones lanseras. Beslutet ska inte vara fattat ännu, och ska inte vara relaterat till eventuella tullar på varor från Kina som den amerikanska regeringen beslutat om.
Basversionen av Iphone har i USA kostat lika mycket sedan Iphone 12 lanserades 2020, men svenskt pris har varierat med växelkurs och andra faktorer.
Enligt rapporten hade Apple tänkt försvara prishöjningen med nya funktioner och designförbättringar, inklusive den nya Iphone 17 Air. Iphone 17-familjen väntas ha fyra modeller, med Iphone 17, Iphone 17 Air, Iphone 17 Pro och Iphone 17 Pro Max. Bilden visar en Mock-up som gjorts av de fyra modellerna och kommer från Appletrack.
Källa: Wall Street Journal (bakom betalvägg)