-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Levereras 21 april
Telenor börjar sälja micro-sim

Man vill inte kommentera sambandet med Ipad men det är knappast någon tillfällighet att Telenor ska börja leverera micro-sim-kort i slutet av april.
Från och med idag tar Telenor emot beställningar på micro-sim, den typ av mindre sim-kort som används i Apples Ipad. Utöver Ipad används inte sim-kort av micro-typ i vanliga konsumentprodukter idag, däremot finns det i vissa maskiner och mätutrustning som är kopplad till mobilnätet, exempelvis vissa elmätare. För Telenors del blir de micro-sim som man ska börja leverera den 21 april de allra första i sitt slag.
Betyder det här att ni kommer att börja sälja Ipad?
- Det är inget jag kan svara på i dagsläget, säger Andreas Hamrin på Telenors presstjänst.
Telenors officiella linje är att man nu tar in micro-sim i sortimentet för att man förväntar sig ytterligare produkter för vanliga konsumenter som kräver micro-sim, men man kan inte ge några exempel på sådana utöver just Ipad.
Ingen av de stora mobil- eller datortillverkarna har heller lanserat några sådana produkter. Enligt obekräftade uppgifter håller Nokia på att utveckla en Ipad-liknande produkt men det finns inga uppgifter om vilken typ av sim-kort som man planerar att använda sig av.
Datumet 21 april stämmer väl med de uppgifter som talar om en europeisk Ipad-lansering i slutet av april.
Telenors micro-sim kommer enbart att kunna användas för datatrafik. Korten säljs antingen fristående tillsammans med ett abonnemang för mobilt bredband eller som ett tvillingkort tillsammans med ett vanligt sim-kort och ett mobilt bredbands-abonnemang.
Mobil har tidigare berättat om att den faktiska skillnaden mellan vanliga sim-kort och micro-sim bara är plastytans storlek, därför bör det fungera att helt enkelt klippa bort kanterna på ett vanligt simkort och använda det istället.