-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Telia sänker priset på mms
För första gången avslöjar Telia hur många mms som skickats i deras nät under förra året: drygt 2,3 miljoner.
- Vi anser att det är en ordentlig snurr. Att vi nu sänker priset på mms är en harmonisering med övriga erbjudanden som fria helger, säger Hans G Larsson, pressansvarig på Telia.
Sänkningen från 3,80 till 2,90 kronor per mms till alla operatörer är naturligtvis också en morot för mobilanvändarna att skicka ännu fler mms.
För 2,90 kan man skicka ett mms med en storlek på upp till 100 kilobyte hos Telia. Hos Vodafone kostar det idag 3,50 kronor att skicka ett mms som är upp till 30 kilobyte stort, 5,50 kronor från 31 till 100 kilobyte samt 9,50 kronor från 101 till 300 kilobyte.
Hos Comviq kostar ett mms 3,25 kronor. Vi har inte fått tag i uppgifter på hur stort ett sådant mms kan vara maximalt.
En bild med ljud till är vanligtvis mellan 30 och 40 kilobyte stort.