-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Vodafone försvinner som varumärke i Sverige
18:04 Varumärket Vodafone kommer på sikt att försvinna i Sverige. Man kommer under en period att använda dubbla varumärken, gissningsvis på samma sätt som Europolitan under en period hette Europolitan Vodafone innan företaget senare antog namnet Vodafone.
18:01 Frågestund nu med närvarande journalister. Mars 2008 avslutas enligt planen Telenors avtal med svenska Tele2, men redan innan dess har Telenor tillstånd att flytta kunder över till Vodafone.
17:49 Morten Karlsson sammanfattar genom att säga att de är nöjda med affären och att den ger Telenor en utgångspunkt på den nordiska marknaden.
17:47 Telenor tycker att de förändringar för att uppnå högre lönsamhet som ledningen i Vodafone Sverige genomfört är bra och de kommer att fortsätta. Kunder hos svenska Djuice kommer inom kort att flyttas över till svenska Vodafone. Djuice har tidigare haft ett sammarbete med Tele2.
17:45 Sammarbetet med Hi3G om det gemensamma 3G-nätet ska fortsätta. Telenor räknar med att 1 miljard ska investeras i 3g-nätet för att gå PTS krav på täckning till mötes.
17:40 Särskilt viktigt ser Telenor köpet för att det ska göra det enklare för företag och resande i de Nordiska länderna. Man konkurrerar alltså direkt med Telia Sonera som även de arbetar på en stark nordisk närvaro.
17:38 Telenor äger sedan tidigare svenska Bredbandsbolaget och har intresse i Canal Digital och man ser alla dessa bolag som viktiga delar i den nordiska verksamheten.
17:37 Morten Karlsen berättar att köpet kommer att genomföras till årsskiftet förutsatt att EU:s konkurrensmyndigheter godkänner affären.
17:30 Telenor bekräftar att man köper den svenska delen av Vodafone för 1 035 miljoner Euro.