-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Liket lever
Oslo - ny lur från Blackberry
Ja, Blackberry lever än och planerar att släppa fler telefoner.
I likhet med Nokia hade Blackberry i stort sett total dominans inom sitt mobilområde en gång i tiden, men oviljan elelr oförmågan att anpassa sig till det “nya” smartphonetåget med Iphone och Android gjorde att de snabbt sjönk som en sten på världsmarknaden. Här i Sverige var de inte speciellt stora till att börja med, lite beroende på att deras telefoner, eller snarare tangentborden, aldrig anpassades till svenska.
Även om vi tittat närmare på de nyheter Blackberry släppt under de senaste åren har det kommit fler rapporter om nedskärningar, bankrutt och uppköpsrykten än något faktiskt positivt från företaget i flera års tid.
Därför är det alltid lite intressant att de ändå fortsätter släppa telefoner, som den nyligen läckta modellen Oslo. Mycket av designen bygger på den fyrkantiga Passport-modellen men denna gång med en betydligt mer avrundad design. Då det bara rör sig om en läckt bild vet vi däremot inte vilka nyheter som kan finnas utöver rundade hörn.