-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
Hörlurar inte tillräckligt
Beats audio gör egen smartphone?

Beats by Dr. Dre kan komma att vara märket på din nästa smartphone.
Beats Audio har blivit ett av världens mest kända hörlursmärken och deras egen ljudteknik används bland annat i datorer från HP och mobiler från HTC. Nu verkar Dr. Dre och Jimmy Lovine, som står bakom märket, fått en liten släng av hybris.
Det ryktas nämligen om en expansion bortom hörlurar, ljudchip och högtalare. Den kanske mest sansade delen i ryktesfloran är en mobiltelefon under märket. Inga detaljer har dykt upp angående själva telefonen, utöver att den ska tillverkas av HTC (som inte kommer ha med sin logga någonstans på luren) och att den ska ha ett eget Beats-gränssnitt.
Lite mer storslagna planer finns i ekosystemet runt mobilen. Samma rykte säger nämligen att Beats planerar en egen Itunes-liknande tjänst för musik samt en nätverksspelare i still med Apple TV.
Hur det blir med ryktena återstår dock att se… eller höra snarare.