-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Brittiska Vodafone nobbar försenad X2

Sony Ericssons Windows-mobil Xperia X2 har redan försenats i flera omgångar. Nu har brittiska Vodafones tålamod tagit slut.
Sony Ericssons andra Windows-mobil Xperia X2 skulle ha levererats till Vodafone innan jul och då skulle operatören ha börjat sälja den med ensamrätt på den brittiska marknaden. När Sony Ericsson inte lyckades leverera några telefoner innan jul tröttnade Vodafone i Storbritannien och bestämde sig för att man inte skulle sälja X2 alls, uppger The Telegraph.
Vodafone skriver i ett uttalande att leveransen av telefonen blivit försenad ”på grund av en serie tekniska problem och vi har tagit beslut om att inte genomföra någon lanseringen då den inte längre passar in i vår planerade produktportfölj”.
I december testade Mobil Xperia X2. Vårt testexemplar kom från som Sony Ericsson som då uppgav att mjukvaran var färdig och att telefonen skulle finnas ute i handeln inom en eller två veckor. Dagen efter att vi publicerat vårt test på webben meddelade tillverkaren att man inte var nöjd med mjukvaran och skulle flytta fram säljstarten.