-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
Doro 820 mini Claria
Doro lanserar mobil för synskadade

Doro fortsätter sin anpassning av mobiler för personer med olika former av funktionsnedsättning.
Doro 820 mini Claria heter Doros senaste mobil speciellt anpassad för synskadade. Den säljs exklusivt via Iris hjälpmedel och i hjälpmedelsbutiker runt om i Sverige och ska vara anpassad för målgruppen. Bland anpassningarna hittar vi svensk talsyntes och ett taktilt överdrag över pekskärmen för att användaren lättare ska kunna känna olika funktioner utan att nödvändigtvis kunna se dem.
Bland funktionerna i mobilen hittar vi samtalsmöjligheter, meddelanden, kontakter inställningar och statusinformation tillsammans med extrafunktioner som larm, Daisyspelare, webbläsare och GPS. Röststyrning av text och siffror vid sökning på Google finns också inbyggt.
- Doro gör mobiltelefoner för en senior målgrupp och med Doro 820 Mini Claria gör vi den fantastiska vardagstekniken tillgänglig för ännu fler. Vi tycker inte att vare sig ålder eller synkapacitet ska hindra någon från att medverka i den digitala världen, säger Camilla Nilsson, marknadschef på Doro AB.
Närmare detaljer om pris och exakt lanseringsdatum finns inte i dagsläget.