-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Nya regler kan vara på gång från EU
EU vill minska teknikjättarnas makt

Mer rättvis konkurrens och mer makt åt användarna om EU får bestämma.
Ökad flexibilitet och fler valmöjligheter för användarna, och mindre konkurrenshämmande makt åt teknikjättar. Det kan bli resultatet om EU lyckas genomdriva Digital Markets Act (DMA) under 2023.
Rent konkret skulle DMA kunna innebära att exempelvis Apple måste göra det möjligt att hämta och installera appar från andra källor än App Store på Iphone och Ipads, samt tillåta andra externa betalningsmetoder. Företagen ska inte heller få utnyttja marknadsövertag eller sina plattformar för att prioritera egna tjänster, utan sådan konkurrens måste ske på lika villkor.
Dominerande meddelandetjänster ska kunna tvingas att tillåta mindre aktörer att använda deras kommunikationsprotokoll så att tjänsterna kan ”prata” med varandra.
Dessutom ska användare ha rätten att kunna avinstallera appar som medföljer när de köper mobiler. Företag ska inte heller få använda användares personliga data för annonseringssyften om inte användaren uttryckligen tillåtit det.
DMA skulle omfatta det som EU kallar för ”gatekeepers” på grund av sin dominans, vilket kräver att ett företag har ett börsvärde på minst 75 miljarder euro samt en plattform eller app med minst 45 miljoner månatliga användare. Till den grupper här exempelvis Apple, Google, Meta, Microsoft och Amazon.
Om ett företag inte följer reglerna kommer de att riskera böter på upp till 10 procent av den globala omsättningen under föregående räkenskapsår, och om de inte genomför förändringar så att de börjar följa reglerna kan böterna utökas till 20 procent av omsättningen.
Digital Markets Act kan komma att träda i kraft under våren 2023.