-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
Jordanien före Sverige med MMS
Framtidens meddelandestandard MMS kommer oväntat nog till Jordanien före det kommer till Sverige. Paradoxalt nog är det svenska Ericsson som står för tekniken. Detta står att läsa i samma företags tidning Kontakten.
Enligt tidningen är den jordanska MMS-lanseringen precis runt hörnet och tjänsten kommer att bli tillgänglig för vissa utvalda kunder redan under juni. Först några månader senare kommer alla kunder kunna använda MMS. Operatören bakom det hela heter MobileCom och ägs av France Telecom.
- Vi tror att marknaden i Jordanien är mogen för detta. SMS är oerhört populärt bland ungdomar här, går man ut på ett café eller restaurang ser man hur de sitter överallt och knappar in meddelanden på sina telefoner, säger Enrico Leonardi, som fram till nyligen var chef för Ericsson i Jordanien.
Därmed blir alltså Jordanien före Sverige med MMS. De svenska operatörerna ligger mest som lata katter och väntar ut varandra. Detta trots att MMS-terminaler finns ute i butik. Under andra halvåret har både Telia och Vodafone sagt sig lansera tjänsten. Från Comviq/Tele2 har ännu inget hörts på den fronten.