-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
I Europa
LG släpper vit Nexus 4 inom kort

Den vita Nexus 4-luren ska släppas globalt inom några veckor. Det skriver tillverkaren LG i ett pressmeddelande.
Ända sedan lanseringen av Nexus 4 under hösten 2012 har det talats om att telefonen ska komma i en vit modell. Nu ser det ut som att det kommer att ske snart.
På tisdagen gick nämligen tillverkaren LG ut med ett pressmeddelande där man skriver att Nexus 4 White ska släppas till utvalda marknader i Asien, Nordamerika, Mellanöstern och Europa inom loppet av några veckor.
Förutom färgen är den vita Nexus 4-luren identisk med den Nexus 4-lur som Google och LG presenterade i slutet av oktober. Googles senaste referenslur för mobila operativsystemet Android är bland annat utrustad med en fyrkärnig Snapdragon S4 Pro-systemprocessor, 2 gigabyte i ramminne och en 4,7-tumsskärm.
Rykten om Android 4.3
Mobil.se rapporterade tidigare i veckan om en Nexus 4-lur med Android 4.3 som hade upptäckts och sedan filmats på en mobilmässa i Thailand. Nu spekuleras det i att Google kan släppa kommande Android 4.3 i samma veva som den vita Nexus 4 gör entré på marknaden.