Navigon lägger till uppkopplade Live-tjänster

Uppkopplade navigatorer blir allt viktigare och Navigon lanserar tjänster som ständigt uppdateras med ny information. Nu ska även själva kartorna uppdateras direkt.

Publicerad Senast uppdaterad

Trafikinformation, väderprognoser och information om lediga parkeringsplatser kompletteras nu med ständigt uppdaterade intressepunkter. Det är i samarbete med sin kartleverantör, numera Nokia-ägda Navteq som Navigon ska leverera det man kallar Freshmap. Traditionellt har kartleverantörerna skickat ut uppdateringar ett par gånger om året men nu skärps alltså kraven allt mer och vi kan vänta oss dynamiska uppdateringar så fort något förändras.

Intressepunkterna som uppdateras direkt med till exempel öppettider och annan relevant information är det första steget och kommer enligt Navigon lanseras inom ett par månader. Nästa steg blir att uppdatera hela delar av kartmaterialet när det behövs.

- Vi kommer även att kunna realtidsuppdatera detaljer som motorvägsskyltar, säger Navteqs Jörn Watzke i ett uttalande.

Via Navigon Live kan även användare rapportera in uppdateringar, men de uppgifterna kontrolleras av Navteq innan de skickas ut som uppdateringar.

Ett exempel på Navigons Live-tjänster är deras programvara för navigation med Iphone som i förra veckan uppdaterades för att även visa trafikstockningar. Då köper man det som ett tillägg i själva applikationen och informationen som uppdateras laddas ner via mobilnätet.

Källa