-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
Ny Panasonic med inbyggd kamera och MMS
Den nya Panasonictelefonen är också Panasonics första mobil som klarar multimediameddelanden MMS, som komplement till vanliga SMS-meddelanden.
Färgskärmen är en riktigt bra TFT-skärm som kan visa 65000 färger. Det kan jämföras med Nokia 7650 och Sony Ericsson P800 vilka endast kan visa 4096 färger.
För uppkoppling till internet har Panasonic GD87 GPRS och en wapläsare som klarar wap 2.0, vilket är den nya standarden för mobila internetsidor.
Panasonic GD87 är en hopvikbar mobiltelefon. Den har dubbla displayer. När telefonen är ihopvikt kan man se klockslag eller telefonnummer för inkommande samtal på en mindre display. När man viker upp telefonen får man upp färgskärmen.
Vad gäller ringsignalerna har GD87 så kallade polyfoniska singsignaler, som kan spela flera stämmor samtidigt, vilket innebär betydligt bättre ringsignaler.
Med telefonen följer programvaran SyncML för att synkronisera telefonens adressbok med PC-datorn.