-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
Rekordliten Tablet PC från Fujitsu Siemens

Fujitsu-Siemens Lifebook U810 uppges vara världens minsta tablet-pc och har trots det lilla formatet imponerande prestanda.
U810 är något större en handdator men betydligt mindre än en laptop. Trots det kan man välja mellan olika versioner av Windows när man köper en U810. Den tryckkänsliga skärmen kan roteras ett halvt varv och vikas ner, med Tablet PC-versionen av Windows XP kan man alltså använda den som en vanlig Tablet PC, om än med en ovanligt liten skärm. Skärmen är 5,6 tum stor och har wsvga-upplösning, alltså 1024x600 bildpunkter. Hårddisken i U810 rymmer 40 gigabyte och ram-minnet är på 1 gigabyte. Måtten är 177×133×32 millimeter och den väger drygt 700 gram. Med ett standard-batteri ska man kunna arbeta med U810 i 5,5 timmar utan att behöva ladda den.
Den version av U810 som släpps nu är utrustad med w-lan (802.11a/b/g) men under första kvartalet ska Fujitsu-Siemens också släppa en variant med inbyggt stöd för turbo-3g.
U810 har en prissättning där den billigaste versionen kostar 999 dollar, vilket motsvarar omkring 7000 kronor.