-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
SMS-premiär med bara två operatörer

Uppdaterad: Idag har SL, Storstockholms Lokaltrafik börjat med möjligheten att köpa biljetter via sms. Mobil har testat, men det fungerar än så länge endast om du är kund hos Telia eller Tele2Comviq.
- Det har gått ganska fort det här och alla operatörer har inte hunnit få sina system klara, berättar Björn Holmberg på SL för Mobil.
När Mobil testade att betala via sms på måndagmorgonen fungerade det utan problem. Än så länge fungerar dock tjänsten endast med operatörerna Telia och Tele2Comviq. Enligt SL ska operatören Tre vara på väg inom en vecka och Telenor är också på gång.
Vad händer om mobiltelefonens batteri tar slut under resan?
- Om batteriet tar slut får kontrollanten ringa ett samtal för att kontrollera, alla biljetter finns registrerade centralt.
Biljett via sms kostar 26 kronor medan en biljett köpt direkt av busschauffören eller i tunnelbanans biljettlucka kostar 40 kronor. Väljer man att köpa en pappersbiljett hos till exempel Pressbyrån, i förväg, kostar det 18 kronor styck i ett häfte.
Sedan tidigare används sms-biljetter i bland annat Västerås, Eskilstuna och Örebro. Inom Skånetrafiken har man idag haft premiär för betalning via mobilen, men då med hjälp av ett javaprogram som laddas ner till mobilen. Då betalar man genom att koppla sitt betalkort till ett personligt konto.
Hos operatören Tre ger Erik Hörnfeldt inget datum för när alla Tres kunder kan använda tjänsten hos SL, men han välkomnar möjligheten att köpa biljetten via sms.
- Det är en väldigt bra tjänst och vi välkomnar alla företag som driver kollektivtrafik att följa SL:s exempel, säger han.
Källa
1.Skicka H eller R (Helt pris respektive Reducerat) till nummer 72150.
2.Ett sms kommer tillbaka och det meddelandet är din biljett och gäller en timme.
å fungerar det>