-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
Bättre koll på sömnen
Upptäck sömnapné med Samsung Galaxy Watch
Samsungs smartklocka har nu även fått medicinskt godkännande sömnapné.
Redan tidigare har Samsung Galaxy Watch i hemlandet Sydkorea varit godkända för att upptäcka så kallad obstruktiv sömnapné, ett tillstånd där en person slutar andras i sömnen vilket utöver dålig sömnkvalitet även kan leda till ökad risk för vissa hjärt-kärlsjukdomar.
Nu har funktionen, som den första i sitt slag, fått godkänt även av den amerikanska livsmedels- och läkemedelsmyndigheten FDA.
Genom att använda funktionen behöver klockan användas under två nätter där varje sömnperiod är minst fyra timmar. Om det upptäcks måttlig till svår sömnapné under den tiden får användaren ett meddelande om detta via Samsung Health Monitor-appen. Användaren måste dessutom vara äldre än 22 år.
Efter godkännandet räknar Samsung med att kunna lansera funktionen i USA under det tredje kvartalet 2024. Detta omfattar enbart USA då FDA:s godkännanden enbart omfattar USA, så det är inte känt om eller när motsvarande myndigheter i Sverige och/eller USA kommer att godkänna funktionen.