-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
Världens dyraste mobil - med guld och diamanter
Peter Aloisson Luxury Phones heter företaget som tillverkar mobiltelefonerna som kan få vilken plånbok som helst att se tunn ut. Företaget ligger i Österrike men säljer mobiltelefoner till köpare i hela världen.
Den första mobiltelefonen indräkt i guld och diamanter sålde företaget till prinsen Alwaleed Bin Talal Bin Abdul Aziz från Suadiarabien.
De flesta modellerna är "bara" täckta med gult eller vitt guld. Bara den allra dyraste har även diamanter i guldpläteringen.
Själva telefonerna som företaget säljer är från Nokia, Ericsson och Motorola. Men företaget står också till tjänst med att dränka in valfri mobiltelefon i guld, för den som nu har råd med detta.
Varför vill man då att mobiltelefonen ska se ut som en guldklimp? Så här skriver mannen bakom företaget, Peter Flaggl, på Peter Aloissons hemsida:
"Redan för tio år sedan var min armbandsklocka, min penna och mina solglasögon av guld. Jag gillar guld! Jag gillar också min mobiltelefon mycket! Så - varför är min mobil gjord av plast? - det är också en sak som jag har på mig."
Vad gör man då om man har en sådan dyrbar telefon och så småningom vill byta telefonmodell? Jodå, företaget lovar att smälta ner guldet och dränka in din nya mobil med det.